409 - dat niet tot de natuurkundemaar tot de scheikunde behoort „Zoo de dingen plaats grepen, gelijk de heer Jourdanet. beweert", zoo luidde de tegenwerping van een uitstekenden arts, „zouden de luchtvaardersdie oogenblikkelijk van de aardoppervlakte naar de hooge lagen van den damp kring opstijgen, vrij ernstige ongevallen moeten ondervinden, die hun leven in de waagschaal stellen." De wetenschappelijke wereld zal nooit het onheil ver geten, dat «enige jaren later op dezen betooggrond een vernietigend antwoord gaf. Wij deelen hem niettemin mede, omdat hij vrij wel de dwalingen samenvat, die in de wetenschap heerschtentoen het eerste werk van den heer Jourdanet over Mexiko verscheen. Het is altijd moeilijk eene gevestigde leer te doen vallen, zelfs met krachtige bewijzen in de hand. De heer Jour danet, sterk door zijne waarnemingen op zieke menschen, dacht, dat proeven op dieren aan zijne meening een nieuw gezag zouden bijzetten. De hoogleeraar Paul Bert, die deze aanvullende proeven ondernam, schonk inderdaad aan de leer van den heer Jourdanet eene schitterende overwinning, lit de werkzaamheden van dezen physioloog bleek, dat het bloed van aan verdunde lucht ouderworpen dieren eene aanmerkelijk geringere hoeveelheid zuurstof bevatte, in verhouding tot de spanning van dit gas in de ingeademde dampkringslucht. Dit was juist wat de heer Jourdanet bij de inwoners van Mexiko had waarge nomen. Toen dit beginsel door de wetenschap veroverd was, kon de bekwame hoogleeraar in de physiologic het zelfs tot grondslag maken voor eene volledige en geheel oor- spronklijke studie over de uitwerking van de zuurstof op de georganiseerde of bewerktuigde natuurrijken (planten en dieren).

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 415