410 Maar deze reeks schitterende proeven had (het is van gewicht, dat men dit opmerke) tot uitgangspunt de waar neming. En welke soort van waarneming? Het was vooral de pathologische of die van de ziekte-verschijn selen. Ook hier weder is de heer Jourdanet, gelijk men ziet, te zamen gekomen met Aug. Comte. Men herinnert zich met welk vertrouwen deze wijsgeer de waarneming van den ziekenmensch den bioloog aanbeval, die den gezonden mensch wilde kennen. Zij is hetdie den heer Jour danet de gewichtige waarheden heeft doen ontdekken, waarvan zijn boek het betoog geeft. De redenendie de heer Jourdanet aanvoert tot steun van zijn stelling, zijn niet alle ontleend aan MexikoDe schrijver heeft de werking van den luchtdruk in alle bergen en alle hooge vlakten of tafellanden in het licht gesteld. Hij ontleedt, uit dit gezichtspunt, al de ge loofwaardige statistiekenal de verslagen van reizen door het gebergte. Men zal met aandoening de geschiedenis en den dood van den moedigen en ongelukkigeu Victor Jacquemont (in Britsch-Indië) lezen. Va de noodlottige uitwerking, op het menschelijk or ganisme uitgeoefend door het verblijf op de hooge bergen, te hebben bewezen, vraagt de schrijver zich af, of de min der hooge bergen inderdaad den guustigen invloed hebben, dien de spreekwijze hun zoo gaarne toekent, en of de levenwekkende berglucht" werkelijk een zoo vleiend epithe ton verdient. De schrijver toont aan, dat het weinig ver diend isen dat het langdurig verblijf in de zelfs mid delmatig hooge bergen het organisme verzwaktkropge zwellen en cretinisme bevordert en de sterftekans ver meerdert. De hygiënist moet zich dus niet laten misleiden door de over het algemeen gelukkige uitkomsten van een kort uitstapje naar het gebergte.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 416