411 Hoe belangwekkend deze studiën over de physio- logische werkingen van den luchtdruk ook zijn mo gen, maken zij niet de eenige verdienste van Jourdanet's boek uit. In de vele hoofdstukken, die hij aan Mexiko wijdt, deelt hij over de aardrijksbeschrijving, de statistiek, de weerkunde, de anthropologic en de zeden van dit merk waardig volk duizende bijzonderheden vol afwisseling mede. Er zijn weinig onderwerpen, waaromtrent hij zijn lezer niet onderricht. Zoo toont hij ons, in welke verba zende verhouding het ras der kleurlingen of mestiezen door getalsterkte in Mexiko, en over het algemeen in Spaansch Amerika de overhand verkrijgt op de andere rassen. (Men bedenke, dat een Spanjaard en eeue Amerikaansche in boorling c/imatoloyisch minder van elkander verschillen dan een Nederlander en ceno Javaansche vrouw. Men lette ook op het verschil van huidkleur tusschen de be woners van Noordelijk en die van Zuidelijk Europa.) Dikwijls gaan in het boek de geografische beschrij vingen gepaard aan herinneringen van de heldhaftige ver overing van Mexiko door Ferdinand Oortez. üe schrijver geeft ons dan eenige uittreksels der geschiedenis van den beroemden Herrera of der zoo naïeve en juist daardoor zoo aandoenlijke gedenkschriften van Bernald Diaz del Cas tillo, een der soldaten van Cortez. De besluiten voor de geneeskunde en voor de wetenschap van de samenleving, die de schrijver uit zijne studiën trekt, zjjn hoogst merkwaardig. Wijzen wij, in de eerste plaats, in de kunstmatige barometrische overgangen of schommelingen een genees middel aan, dat eene buitengewone kracht schijnt te hebben. De heer Jourdanet heeft, ten gevolge zijner eerste werk zaamheden over den invloed van den luchtdruk, een voor gevoel gehad van zijn genezend vermogen, en hij heeft

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 417