412 er met een zeer goeden uitslag proeven mede genomen in zijne praktijk te Parijs. Zijne waarnemingen, die men met de grootste belang stelling lezen zal, hebben vooral betrekking gehad op armbloedige en lymphatische gestellen. Door de zieken gedurende een uur daags te doen ademhalen in een kunst matig verdunden dampkring, heeft hij al hunne levens verrichtingen met eene verbazingwekkende zekerheid en snelheid geprikkeld en geregeld. Bij den aanblik van zulke merkwaardige uitkomsten betreurt met hetdat het aanwenden van dit nieuwe geneesmiddel (ongeluk kigerwijs kostbaar en omslachtig) nog niet algemeen is. De toekomst bereidt er ongetwijfeld een beter lot aan. Maar de heer Jourdanet heeft zijne onderzoekingen niet bepaald tot de praktische uitkomsten van zijne ontdek king. Zich op een meer verheven gezichtspunt plaatsende, trekt hij er voor de wetenschap van de samenleving be sluiten van hef grootste gewicht uit. Die anemie of bloed armoede door gebrek aan zuurstof of anoxyhémie, waar aan de bewoners van de hoogvlaktenen inzonderheid die van Anahuac, over het algemeen lijden, heeft niet alleen invloed op hunne gezondheid. Zij wijzigt ten cene- male hun nationaal karakter en deelt aan deze overigens belangwekkende en beminnelijke bevolking cene traagheid en onverschilligheid mede, waarvan de gevolgen voor de nijverheid, de zeden en de geschiedenis van Moxiko ge makkelijk te ontdekken zijn. Zoo kan een behoorlijk toegelicht vraagstuk van men- scheljjke levensleer licht werpen op de omvangrijkste en gewichtigste vraagstukken van de sociologie of weten schap van de samenleving, die de levensleer der volken isen ze nader brengen aan hunne oplossing.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 418