- 414 m huune gelukkige loopbaan en veelzijdige in Indië be- kleede betrekkingen, de talenten van den bestuurder of regeerder hebben ten toon gespreid. Een dier gelukkige mannen was de luitenant-generaal Yan den Bosch. War hij, de militairop het gebied van den staatsman heeft gewrocht, staat te hoog, om nog door één Nederland sell burger-diplomaat van de twee geslachten, die op het zijne gevolgd zijngekritiseerdveel minder nagevolgd te wor den. Hij was m de school gevormd, die mannen als Daendels, Krayenhoff en Yerhuell had voortgebracht en wier elèves van den tweeden en derden rang werden teruggevonden in de self-made menzooals den admiraal Buijskes, den generaal üe Koek, den generaal H. J. De Stuers, den luitenant-kolonel Raaff den generaal Mi- chielsen m latere jaren wat men ook van hem moge zeggen - den generaal Yan Swieten. Het moge voor ons, de mannen van het zwaard, een streelend gevoel zijn, op die namen te wijzen, laat ons daarbij hot ge vaar, dat ons reeds lang dreigt, niet te licht tellen. De tijden der self-made men zullen, ook in Indië, langza merhand voor andere plaats moeten maken; en de ge breken, die in vele opzichten aan de opleiding en vor ming van onze hedendaagsche ambtenaren en officieren kleven, worden niet genoeg doorgrond. Laat ons daarover thans niet redetwisten, al valt er <?p het gebied van militair onderwijs en militaire opvoeding nog veel te doen. Als we, afgemat van den strijd over de wetenschappelijke opleiding en vorming van onze toekomstige Indische staatslieden en legeraanvoerders volgens het hedendaagsche stelsel van hooger onderwijs, naar verpoozing zoeken, is het vaak al ware het slechts door de schrille kontrasten een genot, ons te verdiepen in de geschiedenis van mannen, die, zooals Van den Bosch, zonder noemenswaardige opleiding, uit de nederige woning van een Betuwsch dorpsgeneesheer zijne

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 420