418 veel ter bewaring van de rust en goede orde, en ter vermeerdering van liet gezag en aanzien der regenten, zullen kunnen bijdragen." „Dan liet is niet genoeg, voor de rust in de residentie te hebben gezorgd; in geval van gevaar van buiten, bij verwijdering van een aanzienlijk getal troepen naar eene der buitenbezittingen, of wel bij inlandsche oorlogen, kunnen wij andermaal verpligt zijn, over de hulpmiddel- len der residentiën te beschikken en de barissans te moeten oproepen. Het is dus noodig, dat deze daartoe bij voorkeur worden gebruikt en dadelijk door andere in de residentiën worden vervangen. Op deze voorwaarden moeten zij worden geëngageerd, namelijk; dat, zoo het gouvernement hunne diensten bij het leger noodig heeft, zij geheel of gedeeltelijk daartoe zullen kunnen worden opgeroepen en bij hetzelve worden ingelijfd, in welk geval zij de bezoldiging zullen genieten, die aan de man schappen van het leger wordt uitbetaald. In geen geval echter, zullen zij buiten het eiland worden gebruikt. Den regenten zal daarbij de verpligting behooren te worden opgelegd, om de manschappen, dus opgeroepen, al dade lijk door anderen te doen vervangen." „Met de vorsten van Madura- ben ik voorloopig overeen gekomen, dat deze zoodanige barissans zullen onderhou den. De sultans aldaar, zullen ieder een bataillon infante rie, eene kompagnie kavallerie en eene kompagnie artillerie oprigten, en de panumbahan van Pamakassan het halve getal daarvan, met bepaling, dat het gouvernement daar over, in geval van ofiring of onlusten, op dezelfde wijze als van die der regentschappen gezegd is, zal kunnen beschikkennamelijk ze bij het leger zal kunnen inlijven." „Ik stel voor, zoodanig een bata-illon zamen te stellen uit zes kompagniën, ieder bestaande uit: een kapitein, een eerste en twee tweede luitenantseen tamboervier

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 424