421 te vestigen op den loop der zaken in Europa Nie mand kan voorzien, wat de uitslag daarvan zijn zal; het zou mogelijk kunnen wezendat voor eenen geruimen tijd geene troepeningeval van ongelegenhedenherwaarts zouden kunnen worden gezonden, hetwelk ons de verplig- ting oplegt, om in tijds naar middelen om te zien, om die zoolang mogelijk te kunnen ontberen." (f) „Ik heb de eer hiernevens over te leggen, de korres- pondentie met de residenten, over meerbedoeld onderwerp. Daaruit zal blijken, dat zij alle, in de beoordeeling van het nut eener oprigting van pradjoerits of barissans, op den voorgestelden voet, eenstemmig denken; alleen ten aanzien van de wijze van inrigting en bezoldiging loopen de meeningen eenigermate uiteenik heb getracht, hierin eenen gepasten middenweg te vinden." „De uitgaven, die tot het onderhoud der barissans gevorderd worden, zijn niet gebragt op de begrooting voor het jaar 1831. Ik vleije mij, dat zij zullen kunnen worden gevonden, deels uit hetgeen de belastingen meer zul len opbrengen dan bij de begrooting is aangenomen, deels door eene geringe verhooging derzeive in eenige distrik- ten, waar ze alsnog gebleven zijn beneden hetgeen zij behooren op te brengen. Yoorzoover een en ander on toereikend mogt worden bevondenkunnen die uitgaven worden gedekt, door het excedent der inkomsten boven de lasten, zoodat er wel geene zwarigheid bestaat, om eene zoo belangrijke inrigting te kunnen daarstellen.' Dit doelt op den Belgischen opstand, die velen het dolor et dede- cusover de lcrachtelooze houding der Nederlandsche regeering deed uitroepen. (f) Deze woorden verdienen meer de aandacht der regeering dan werkelijk het geval is. Op het daarin opgesloten denkbeeld moet elk ontwerp van een Indisch defensiestelsel gebaseerd zijn.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 427