46 - en eindelijk een derde deel, geschikt voor rivierdiensten." Hoe liet transport van detachementen suppletietroepeu met zeilschepen der koopvaardijvloot in vroeger jaren langs de Kaap do Goede Hoop plaats hadis algemeen bekend. Gewoonlijk brachten die schepen detachementen over van 100 tot 125, hoogstens van 150, soms ook minder dan 100 man. Voor een tiental jaren bracht de 's Gravenhagetoen een zeilschip met hulpstoomvermogen eens een detachement van 300 man over; doch zoo iets behoorde toen tot de groote uitzonderingen. Ka de doorgraving van de landengte vau Suez werd ook de stoom- vloot der Kederlandsche handelsmarine uitgebreid en ziet men verschillende stoomvaartschappijen ontstaan, waarvan de NederlandJava en Botterdamsche Lloyd de voor naamste zijn. Behalve met het overbrengen van brieven malen werden de stoomschepen dezer maatschappijen voortaan ook belast met het transport van detachemen ten suppletietroepen en schepelingen der oorlogsmarine voor den Indischen archipel. Het zooveel korter gewor den trajekt voor de naar Indië vertrekkende militairen was en is nog voor het gouvernement een niet te mis kennen groot voordeel. Vooral vóór, tijdens en na de Atjehsche expedition heeft de regeering dit in ruime mate ondervonden. Vraagt men evenwel, of onze voor Indië bestemde militairen bij dat zooveel sneller reizen ook beter worden getransporteerd dan in vroeger jaren met de zeilschepen der koopvaardijvloot langs de Kaap de Goede Hoopen of zij aan boord van de tegenwoordig door het Suez-kanaal stoomende pakketbooten van boven bedoelde maatschappijen evenveel gemakken hebben als voorheendan zou het antwoord in vele gevallen wel eens ontkennend kunnen luiden. Hoe het tegenwoordig troepenvervoer ook moge plaats hebbencomfort behoeft daarbij niet aan snelheid te worden opgeofferd.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 52