49 perd, mag beiden niet kwalijk worden genomen, omdat zij belanghebbenden zijn en het vooral voor den gezagvoerder op het stoomschip een niet onaanzienlijk verschil oplevert, of hij het van gouvernementswege uit te betalen „koppen- geld" d. i. de bekende premie ad 5,— b. v. over slechts 300 dan over 550 militairen kan ontvangen. Overvulling werkt om de tweede reden zooals al gemeen bekend is nadeelig op de gezondheid der troepen. Yooral is dit het geval aan boord van de tegenwoordig naar Indië varende stoomschepen, bekend onder den naam van „Hollandsche mailbooten", die aan het dek minder ruimte hebben dan de zeilschepen der koopvaardijvloot. Het dek der tegenwoordige stoomschepen wordt, behalve door eene kampanje, bijna geheel ingenomen door hutten, bewaarplaatsen, de ruimte boven de machinekamer, enz. De dekken als die van de bestaande Nederlandsche mail-' booten kunnen geene ruimte aanbieden voor 550 mili tairen en dan nog andere partikuliere passagiers. En het zal toch zeker niet in de bedoeling van de re geering liggen, om, wanneer bij het met haar gesloten kontrakt I j- M2 voor ieder militair aan ruimte (voor het tusschendek) is bedongenhen gedurende 40 dagen slechts bij gedeelten toe te staan, eene zekere volume versche lucht boven op het dek te gaan inademen. Bo vendien behooren de overgevoerd wordende militairen toch ook eenige beweging gedurende de reis te nemen. Maar ivaar werden nu die 550 militairen, welke in 1875 met de Princes Amalia werden overgevoerd, gelogeerd? In het eerste en tweede ruim! Men weet wat een ruim is, de plaats waar de lading goederen geborgen wordt. En in het tweede ruim bergt men geen troep militairen. Alleen slavenhalers en sommige gezagvoerders van op China va rende emigrantenschepen stoppen daarin mensehen, maar de gouvernementen van beschaafde natiën doen dat niet,

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 55