54 ongewoon verschijnsel op de Nederlandsche mailbooten. Wordt het daarom geen tijd, dat de regeering op de eene of andere wijze er toe gebracht worde, meer waakzaam heid en toezicht uit te oefenen en aan zooveel roekeloosheid een einde te maken? Het algemeen belang, de belan gen van het verkeer van den handel en van bijzondere personen eischen het. Het vervoer van buskruit late men afzonderlijk en in geen gevalbij ontstentenis van de daartoe vereischte bewaarplaatsen, tegelijk met mailreizigers en detachementen suppletietroepen plaats hebben. Ook het vervoer van projektielen liet meer dan eens te wen- schen over en gaf aanleiding tot klachten. Men zegt wel eens, dat, wanneer gouvernements trans portschepen worden in dienst gesteld, ook aan boord an deze vaartuigen te groote opeenhooping van militairen en andere misbruiken zouden kunnen plaats hebben, t Is mogelijkmaar men zal toch moeten toegevendat zulke vaai tuigen, speciaal voor de transportdienst ingericht zijnde, natuurlijk meer waarborgen zouden opleveren voor het tegengaan van dergelijke misbruiken. Meer waarborgen b. v., om ongedisciplineerde benden als onze suppletietroepen tegenwoordig zijnaan boord in bedwang te houden. Meer waarborgen ook, om zooals dat in de laatste jaren herhaaldelijk en op eene bedroevende wijze geschiedt gedurende den overtocht desertiën on der die troepen te vooi'komen. Men wijte dergelijke treurige verschijnselen, welke het getrouwe beeld afspie gelen van het gehalte der troepenwelke Nederland naar zijne koloniën zendt, nooit in de eerste plaats aan te weinig opzicht van de zijde der kommandanten van de detachementen suppletietroepen. Deze zijn dikwijls te genover zulke voorvallen machteloos. Zonder krachtige medewerking in alle opzichten, van de gezagvoerders en equipages der Nederlandsche mailbooten, maar voor-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 60