58 portschip Soerabaja in Indië werd gebouwddat tijdens de Atjehsche expeditiën als oorlogschip heeft dienst ge daan. Het is een voorbeeld van het vooral bij onze regeering gewone hinken op twee gedachten. Als oor logschip was dc Java ongeschikt, omdat het te weinig stoomkracht had en daarbij te smal was voor eene be hoorlijke bediening van het geschut. En als transport schip was het veel te kostbaar. Men heeft de kosten van dit vaartuig op negen ton gouds begrootmaar nie mand weet eigenlijk de ware kosten. Toen het gebouwd werdgaf men het evenals de Soerabajameen ik -eene oude machine van een schip van minderen ton neninhoud dat met die machine van 250 paardenkracht nog 8 mijlen liep. Evenmin als men een transportschip voor oorlogsvaartuig moet gebruiken, mag het omgekeerde plaats hebben. Toen Indië nog zijne Koloniale marine hadheeft men deze ook met transportdiensten belastdat wellicht eene der oorzaken van haar verval en spoedigen dood was. Later, toen die marine voor de Koninklijk-Nederlandsche moest plaats maken, heeft dat misbruik echter niet opgehouden te bestaan; en misschien zal men het in Indië niet spoedig nog geheel kunnen uitroeien. „Behalve de zuiver militaire diensten zegt De Roo van Alderwerelt in zijn werk „Onze Zeemacht" „zijn voor de marine in Oost-Indië nog transportdiensten te verrichten." Sedert de heer De Roo dit schreef, zijn we elf jaren verder en gedurende dat tijdsverloop hebben zich ook de toestanden in Indië gewijzigd. Het is als een natuurlijk gevolg van den eigenaardigen toestand van onze bezittingen in den Indischen archipel, dat er een groot vervoer te water plaats heeft, zoowel van troepen en ambtenaren als van oorlogsmatericel en levensmiddelen. Toen Insulinde nog geene partikuliere stoompakketvaart kendegeschiedde dat vervoer in vele

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 64