59 gevallen met vaartuigen der marine. Veel is sedert daar in verbeterd; doch daar de pakketvaart zich natuurlijk niet over alle aan zee gelegen plaatsen van dezen archipel kan uitstrekken, is het misbruiken der oorlogschepen of van de als zoodanig beschouwde vaartuigen voor dit doel bij sommige expeditiongedeeltelijk blijven bestaan. Wan neer eene expeditie niet die uitgebreidheid heeft, dat daarvoor partikuliere stoomschepen moeten worden inge huurd, of indien er spoed is bij het zenden van eene overzeesche expeditie, dan dienen de oorlogschepen nog steeds tot transport. Ook nog in een ander opzicht dienen zij hiervoormaar vooral de schepen der Gouvernements marine. Hoe meer de stoompakketvaart in den Indischen ar chipel zich uitbreidt leest men in de „Memorie van beantwoording" van den minister van koloniën, behooren- de bij de begrooting van Ned.-Indie voor 1877 hoe minder de schepen der Gouvernement-marine zullen wor den gebezigd voor liet overbrengen der ambtenarenenz. Vooral in de buitenbezittingen zijn deze vaak verplicht om op het vernemen van de eene of andere tijding on verwijld scheep te gaan, ten einde op -een afgelegen punt een onderzoek in te stellen of maatregelen te nemen tot herstel of verzekering van rust en orde. Werden zij van dit middel van vervoer verstoken en konden zij alleen van de pakketbooten der Ved. Indische stoomvaartmaatschappij gebruik maken, dan zouden zij: 1°. zich slechts naar die plaatsen kunnen laten trans porteeren, welke door de pakketbooten worden aan gedaan; en 2°. dikwijls geruimen tijd op de aankomst van eene pakketboot moeten wachten, alvorens zij zich naai de plaats konden begeven, waar hunne aanwezigheid onverwijld wordt vereischt; of

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 65