63 voor kleine troepenaf'deelingen zijn ze te gebruiken. Mail en pakketbootenzoowel die in den Indisehen archipel als de vaartuigen van dien naam, welke sedert de openstelling van het Suez-kauaal uit Nederland naar dezen archipel varen, zijn geene troepen- of ziekentransportschepen. En wat de Gouvernements-marine aangaat, deze wil de re geeringzoo als gebleken isin plaats van uitbreiden, juist inkrimpennaarmate de pakketvaart meer en meer toeneemt in den archipel. Het overvoeren van troepen zegt de reeds genoemde heer Visser, ditmaal in den „Militairen spectator" van 1876, naar aanleiding van eene brochure van den kapitein luitenant Thierens over de reeds aangehaalde van den heer Guyot mag nimmer eene bestemming wezen voor een oorlogschip; het mag alleen geschieden bij hooge uit zonderingen en in geval van nood. Het transport van troepen aan boord van een oorlogschip is en blijft altijd gebrekkig voor een overtocht van eenigen duur. Even ge brekkig is het vervoeren van troepen door stoomschepen welke gebouwd en ingericht zijn om koffie en andere produkten te laden. Dit geldt ook voor de zeilschepen der koopvaardijvloot, welke door stoomschepen naar hunne bestemming moeten worden gesleept, iets wat, behalve slecht, zeer duur en langzaam is. Voor goed, doelmatig en tevens, op den duur, minder kostbaar troepenvervoer bestaat slechts één rationeele weg, namelijk het bezigen van speciale troepenschepen, zoo als Frankrijk, Engeland en Amerika die hebben. Niet alleen De Roo van Alderwerelt in „Onze zeemacht", ook Visser in zijne artikelen in den „Militairen Specta tor," en verder de kundige schrijver der opstellen over de marine in de Vaderlandsche Letteroefeningen" van 1865, zjjn vóór het indienststellen van permanente transport schepen.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 69