64 Die schepen heeft het Indische leger noodig: 1°. voor het overvoeren van troepen, enz. bij expedition, en 9° detachementen suppletietroe- pen van Nederland naar Java, ten behoeve van land en zeemacht, alsmede voor het terugbrengen naar Ne derland van omwisselend personeel der marine en van gegageerdegepasporteerde, ontslagen en gestrafte militairen van vloot en leger beiden. Bij groote expedition vuile men het aantal transport vaartuigen met ingehuurde partikuliere stoom- of zeilsche pen aan. Eu alleen in zeer dringende gevallen voere men troepen met oorlogschepen over. Yoor het troepentransport in tijd van vrede kan men gebruik maken 1°. voor kleine detachementen, bij gewone overplaat singen van militairen, van de op geregelde tijden va rende booten der Ned.-Indische stoomvaartmaat schappij; 2°. voor groote troepenafdeelingen in eens, van de niet in gebruik zijude permanente transportschepen van het gouvernement. Daar het indienststellen van speciale troepenschepen voor de reis naar Indië uit Nederland wel altijd tot de vrome wenschen zal blijven hehooren, worde steeds een streng toezicht van regeeringswege uitgeoefend over het vervoer on zer militairen op de Nederlandsche mailbooten. Dat toe zicht blijft wenschelijk voor het transport met de booten der Ned. Indische stoomvaartmaatschappij. Het transport van zieken en gewonden in tijd van oor log moet nog beter worden. Ik spreek hier niet over de inrichting van scheepsambulancennoch van comité s tot hulpverschaffing aan zieken en gekwetsten gedurende ex pedition. Ik doel op de aanwezigheid van méér zieken transportschepen en de evacuation van zieken en ge- D D 11 11 L x

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 70