65 wonden steeds met behulp van bevoegd geneeskundig personeel te doen plaats hebben: doctoren en geene zie kenvaders. Het stelsel van ziekennerstrooiïng worde te gelijk toegepast met het stelsel van veel en spoedig evacuee- ren, om overbevolking in de hospitalen te velde te voor komen, de diensten van het geneeskundig personeel niet drukkend te maken en hun aantal in evenredigheid te bren gen met het normale ziektecijferen verder om hospitaal gangreen, zoowel in de veld- als scheepsambulancen, zoo veel mogelijk te voorkomen en typhus en cholera minder te doen plaats hebben. Wie hieromtrent nog wenscht te worden ingelicht, leze niet alleen Dr. J. C. Chenu's „T)e la mortalité dans L'armee et des moyens d'économiser la vie humaine", maar ook de „Memorie over het stelsel van ziekenverstrooiïng" van Dr. J. H. 0. Bastingte vin den in het 1° deel der „Verslagen, Rapporten en Me- moriën omtrent militaire onderwerpen," uitgegeven door het departement van oorlog in Nederland. Zonder de vloot met de eigenlijke transportdienst te water voor het leger te belastenheeft toch bij de trans porten samenwerking van land- en zeemacht plaats. Als onderdeel van die samenwerking, behoort die dienst ook in dit opstel te worden behandeld. De transporten zijn in drie perioden verdeeld; de enn- barkementenwelke door land- en. zeemacht in overeen stemming met elkander worden geregeld; de overtocht waarbij de hoofdleiding geheel in handen van de marine moet komen; en de debarkementenwaarvan de uitvoering weder in gemeenschappelijk overleg tusschen de aanvoer ders bij leger en vloot behoort plaats te hebben. Gegrond op die samenwerkingbehoort de regeling van het vertrek eener expeditionaire troepenmacht door de kommandanten van land- en zeemacht ter goedkeuring

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 71