67 verschillende transportschepen wil geven, moeten daarom door de handen van den kommandant der marine gaan. Yóór het debarkement heeft eerst plaats eene verken ning van de vijandelijke kust en de debarkementspunten. Het technisch (nautische) gedeelte dier verkenning berust in handen van de marine, het taktisch-strategisclie in handen van de landmacht. De verdere regelingen worden door de kommandanten van land- en zeemacht in volkomen overeenstemming vastgesteld. Zoodra de geheele expe ditionaire vloot het anker heeft geworpen, komen de trans portschepen meer onder de rechtstreeksche hevelen van den aanvoerder der landmacht, die alleen aansprakelijk is voor het beleid der operatiën te land. Zij worden echter nog niet geheel onttrokken aan de leiding van den kommandant der marine; want zoodra het debarke- mentspunt en het tijdstip van landen voor de expeditio naire troepen is gekozen, verzamelt de opperbevelhebber der expeditie de kommandeerende officieren bij de land en zeemacht, alsmede de chefs van wapens en diensten en de chefs van staven, op het admiraals- of opperbe velhebbersschip onder zijn praesidium in eene soort van konferentie, waarin de plannen voor het debarkement eerst besproken en daarna definitief vastgesteld worden. De landing wordt beschermd door de vlootde details eener landing behooren hier niet te worden beschreven. Zoolang de landingstroepen nog geen voet aan wal heb ben gezetblijft de opperste leiding van het debarkement zelf in handen van de marine. De debarkementsorder wordt door den chef van den generalen staf bij de expeditio naire landmacht aan de verschillende autoriteiten gezonden, die de hierboven genoemde konferentie hebben bijgewoond. Wanneer de marine moet worden ontheven van den last der transportdiensten en dit in den Indischen archipel

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 73