72 de Mohammedaansche bevolking is in Europeesch Turkije in de minderheid. Zij heeft met al haar goede hoeda- zigheden en gebreken slechts de overhand in Azië. In derdaad komen de meest vastberaden, de wreedste ver dedigers van den Islam uit Azië. Welnu, Basji-Boezoeks en TsjerkessenBedoeïnen en vrijwilligers, zeer geschikt voor plundering en moord, zijn treurige soldaten op het slagveld. (Ook in de vestingen? Zie beneden. R.) Men ziet alzoo, dat Turkije, ondanks de groote inspan ningen die het onlangs gedaan heeft, met zeer magere kansen op de overwinning te velde trekt. Het plaatst zich, volgens gewoonte, onder de opperste bescherming van Allah, een god van goedertierenheid, gelijk alle go den, en die, in de kwade dagen, gelijk zij allen, een god der legerscharen wordt. Welke hulp kan hij ver- leenen? Om zijn aanhangers te doen zegevieren zou hij snel, met een tooverslag, Turkije moeten organiseeren en Europa desorganiseeren. Tot heden heeft nog geen enkele god zulk een macht vertoond. Maai, ik herhaal, overwinning of nederlaag derPorte, dat zijn ondergeschikte vraagstukken, omdat dit vraag stukken van tijd, niet van beginselen zijn. Wat van gewicht iswat het begin is van de naaste toekomst, wat alles beheerscht, is de nieuwe stroom, die sinds eenige jaren de kaart van Europa effent en de grenzen van het Ottomanische Rijk heeft bereikt. Het Turkije van onze dagen staat onbetwistbaar in alle opzichten boven he* Turkije van vijftig jaren geleden, boven het door de her- onningen van Mahmoed II diep geschokte Turkijeen toch was het toen sterker. De gevaren, die het liep, bedreigden zijn bestaan niet; het stond onder de bescher ming van de door ieder aangenomen leer van het politiek evenwicht. De traktaten, met pennemessen aan stukken gesneden, zijn voor goed opgeborgen geworden in de

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 78