74 The Edinburgh Reviewhet orgaan der Whigs. Men weet dat deze partij altijd de zijde van Turkije gekozen heeft Pitt I was gewoon te zeggen„met iemanddie niet begrijpt, dat Turkije in Europa moet blijven bestaan, kan ik niet redeneeren." Alleen in den laatsten tijd zijn en kele Whigs, gelijk Gladstone, Bright en anderen, door de gruwelen in Bulgarije, gelijk zij zeggen, afkeerig ge worden van verder hulpbetoon aan de Porte. Maar men- schelijkheid kan soms leiden tot zeer onmenschelijke ge volgen. Servië was vóór korten tijd een schatplichtige provincie van Turkijevrijmet een zelfbestuurwelva rend en vooruitgaande. De Porte eischte slechts weinig. In September kon het op zeer milde voorwaarden vrede sluiten, maar het leende het oor aan zendelingen van een vlmmane" buitenlandsche mogendheid. Het is nu de dupe en het slachtoffer van vreemde tusschenkomst. Bulgarije had onlangs vijf jaren lang onder Midhat Pasja, den meest verlichten en meest humanen der Turkschen staatslieden een zoo goed bestuur gehad als onder een Oostersche regeering mooglijk is. Hij had wegen aangelegdhandel en onderwijs aangemoedigden de vooruitgang van de Chris tenen was zoo merkwaardigdat hij gezegd werd de wangunst van hun Muzulmansehe naburen te hebben op gewekt. Deze vooruitgang is gestoord geworden door de rhuman(T poging, Bulgarije op te ruien tot opstand als hulp voor de Serviërs in hunnen oorlog. De Bulgaren waren niet warm voor den opstandmaar de Maho- medanen onderdrukten de poging, die ook te wijten was aan vreemde zendelingenmet een grenzenlooze wreedheid die de verontwaardiging en het afgrijzen van Europa wekte. Het lijden van de Bulgaren is even groot als onverdiend. Maar om hun ellende ten top te voeren ontbreekt er slechts aan, cla.t hun vruchtbare en nijvere valleien het tooueel van den oorlog tusschen twee groote machten

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 80