75 zouden, worden, en dat het geheele gewest, in naam der „humaniteit", ontvolkt en verwoest zou worden, gelijk door den Russischen inval van 1828 en 1829. Men geve den Turken geen les in de plichten der verdraag zaamheid en menschelijkheid door het aanheffen van woeste oorlogskreten. Andere, minder edelmoedige drijfveeren deden den kruistocht aangroeien. Ziekelijke protestanten meenden, dat de Halve Maan ten onder moest gaan en de profetie uit het boek van Daniel vervuld worden. Daarbij kwam de teleurgestelde winzucht van aandeel houders, die hun geld bij millioenen leenden om een slecht gouvernement te ondersteunen, toen het hun zeven percent betaaldemaar al zijn onbillijkheden ontdekken nu de rente herleid is tot drie. Weder anderen zagen de kans schoon voor een partij strijd tegen de Tory-ministers. Zonder tegenspraak heeft Lord Beaconsfield ernstige berisping verdiend wegens zijn dubbelzinnigheid, maar dit is geen reden om een slechte staatkunde te beginnen. Wij zullen slechts letten op feiten en historische eu militaire beschouwingen uiteenzettendie geschikt zijn om licht te werpen op de jongste gebeurtenissen en op de vooruitzichten. Wij zullen tot gids nemen Hert- slet's uitmuntend compendium The Map of Europe by treaty. De oorzaken van den thans dreigenden toestand in het Oosten zijn het slechte bestuur van de Porte en de staat kunde van Rusland. Omtrent het eerste onderwerp valt niet veel meer te zeggen. Yolgens den standaard van Europeesch beheer en openbare huishouding is het Turksche gouvernement een slecht gouvernementomdat het de moeste gebreken heeft aan Aziatische gouvernementen eigenhet is

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 81