76 slecht ingericht, niet vooruitstrevend, grillig en armoedig; als het aangevallen wordt door vreemde vijanden of bin- nenlandsche opstanden, wordt het wreed. Maar het is een dwaling te onderstellendat het onderdrukkend of onverdraagzaam isgelijk die onbeperkte gouvernementen in Europadie hun onderdanen besturen met een almach tige politie en eenvormigheid van geloof. Het laat iedere sekteGriekenJodenBulgaren Armeniërs en Room- schen, haar eigen zaken regelen. Het moedigt meer dan eenige Europeesche vastelandsstaat groote vrijheid van handel aan, een feit, dat in den jongsten tijd te veel door de Engelschen vergeten werd; maar niets is zekerder dan datwaar ook Rusland grondgebied ingelijfd heeft, hetzij in den Ivaukasushetzij in Midden-Azië, de vreemde handel en inzonderheid de Engelsche handel uitgesloten en uitgeroeid is geworden 1Het gouvernement van Turkije heeftzeggen wijde gebreken van een Aziatisch gouvernement, maar er zijn vele slechtere Aziatische gou vernementen. Dat van Perzië is oneindig slechter; zelfs in Indië, onder Britsche bescherming, zijn inlaudsche staten geweest, even streng te veroordeelen als Turkije. Somtijdsgelijk in Oudezijn de misbruiken zoo groot geweest, dat Engeland zich gerechtigd heeft beschouwd den staat te doen verdwijnen, maar juist deze handeling is door velen gegispt geworden en zal, durven wij zeggen, niet spoedig worden herhaald. Het schijnt ons een hyperbolische bewering toe, dat Engeland verantwoordelijk is voor daden van wanbeheer in Turkijeals het zich niet verantwoordelijk stelt en dit niet kan doen voor daden van wanbeheer in de inland- sche staten van Indië. Maar de bijzondere moeilijkheid (j) Men ziet, de edele Whig wordt gedreven door Engeland's belang, niet door recht. P

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 82