79 voornaamsten factor in de berekening de macht en de plannen vau Rusland bijna geheel buiten 't spel. Wat zijn inderdaad de inzichten en bedoelingen van Rusland? Dat is de modus van het geheele vraagstuk. Gelijk de graaf Yon Beust zeer juist opmerkte in zijn brief van 22 Januari 1867, aan den Internuntius te Kon- stantinopel, liggen zij slechts open voor ongunstige ver moedens in zoo hoogen graaddat geene mondelinge ver zekeringen ze kunnen verdrijven, want de staatkunde van Rusland rust op eene lange reeks van politieke feiten. Het zou ongerijmd zijn te onderstellen, dat, voor Rusland of eenigen anderen staateen vurige begeerte om de verongelijkingen van eeuige onderdrukte nationaliteit in een anderen staat te herstellen, het alles beheerschende en leidende beginsel zijner staatkunde zijn zou. Blijft nog over te zien, of de militaire bezetting van de Turk- sche provinciën, dat is met andere woorden een inval op Turksch grondgebiedeen maatregeldoor Rusland voorgesteld onder denwelbekenden naam van waarborg", en dien alleen Rusland zou kunnen ten uitvoer leggen slechts was voorgesteld als het middel om in laatste be roep te worden aangewend tot verzekering van de her vormingen, aan de Porto aanbevolen door de Christelijke mogendheden, dan wel of deze horvormingen door Rus land zijn bepleit geworden als een voorwendsel tot be zetting. (Het denkbeeld van bezetting door een klein korps onzijdige troepen of gemengde politie in een landdat wemelt van geregelde troepen en vestingen, is te kin derachtig om er bij stil te staan). De Engelsche schrijver wijst hemdie twijfelt omtrent het antwoord op die twee vragen, op de daden van de Russische Regeering sinds 1863, op het verlaten van hare staatkunde omtrent Pruisen sinds Sadowa; op de

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 85