81 Maar de vrede van Parijs was niet alleen een vrede tussehen Rusland en de Porte, het was ook een vrede tusschen Frankrijk, Engeland en Rusland, en geen ver zuim door de Porte kan liet recht van Groot-Britannië op handhaving van de bepalingen verzwakken. De tegenwoordige staat van zaken in 't Oosten gelijkt treffend op dien van het jaar 1827. In 1826 (April) was Engeland toegetreden tot een protokol, waarbij het zich met Rusland vereenigde om van de Porte de on- afhanklijkheid van Griekenland te verkrijgen. Daar het protokol gebleken was zijn uitwerking te mis sen, onderteekende Canning in Juli 1827 het traktaat van Londenwaarbij bepaald werddat de Mogendheden de onmiddellijke werking van een wapenstilstand tusschen de strijdenden zouden verzekeren, en voor dat doel werd de zeeslag bij Navarino geleverd. Maarzeide de Hertog van Wellington, „de slag bij Navarino en het in den steek laten van de Porte door de verbondene Ministers hadden al de middelen uitgeput, die het traktaat aan de hand deed. Zij werkten niets op de Porte uit. De Bond- genooten verkeeren in de noodzaaklijkheid, hun toevlucht te nemen tot de latere maatregelenwaarop geduid wordt in de derde afdeeling van het Geheim Artikel." (Die uitdrukking latere maatregelen'''' komt nauwkeurig overeen met de krachtige maatregelenin den staart der onlangs opgemaakte Berlijnsche nota der drie keizers.) Middelerwijl besloot de keizer van Ruslandvoor zijn eigene rekening Turkije den oorlog te verklaren, en deel de aan Engeland en Frankrijk een operatie-plan mede, waarin hij hen uitnoodigde zich bij hem aan te sluiten. Zoo de Bondgenooten niet konden goedvinden dat operatie- plan aan te nemen, zoude zijn keizerlijke Majesteit zich vrij beschouwen, om na den oorlog zulke maatregelen tot bevrediging van Griekenland voor te stellenals met ses 6

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 87