82 convenances et interets zouden overeenkomen een uit drukking, bijna gelijkluidend met de onlangs door den Tsaar voorgesteldetoen hij verklaardedatzoo de Mo gendheden met de door hem voorgestelde waarborgen geen genoegen namen, hij onafhanklijk zou te werk gaan." Maar die woorden en dat gedrag wekten de ver ontwaardiging' van Wellington en verdreven alle vertrou wen op Rusland uit het gemoed van dien volbioed-Tory. Hij weigerde deel te nemen aan de conferentie, zoolang zij niet ingetrokken waren. Hij verklaarde, dat wij „ons besluit moesten te kennen geven, geen partij te worden in den oorlogdien de Tsaar op het punt was te voeren, en dat wij ons leedwezen moesten uitdrukken, dat deze beslissing, die niets minder was dan de wil om een verdrag te verbreken, aldus zonder noodzaaklijkheid door zijn Keizerlijke Majesteit was genomen geworden." En kort daarna schreef de Hertog het volgende Memorandum voor het Kabinet, dat zoo juist past op de tegenwoordige gebeurtenissendat wij liet zullen aanhalen. (Zie Vol. IV en der New Series of the Duke of Wellingtoni's Despatchesuitgegeven door den tegenwoordigen Hertog van Wellington in 1871 en 1873) (1). MEMORANDUM. Het voorstel in de Nota van Monsieur do Rotli en dat van Graaf Nesselrode's dépêche zijn verschillend. Zij wijzen beiden oorlogsmaatregelen aan als die, w7elke genomen moeten worden om de Porte te dwingen tot instemming met de voorstellen, vervat in het traktaat van G Juli. Deze maatregelen zijn zeer verschillend in om vang maar het is klaardat zij verkeerd zouden worden 0) Zie vooral omtrent het Oostersche vraagstuk de meesterlijke De pêches inédites de Gentz, onlangs uitgegeven door Prokeseh-Osten. E.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 88