84 in staat zijn, de heerschappij van de Porte in Europa het onderste boven te keeren. Maar de aanwending van dezen maatregel in de aan geduide grens is inderdaad onuitvoerbaar. Een Russisch leger, groot genoeg 0111 eenige werking op de Porte uit te oefenen, kan niet lang in de Donau-Yorstendommen blijven zonder een ontzettende geldelijke uitgaaf. Dit moet de reden zijn, waarom deze beperkte maat regel niet door het Russische kabinet is voorgeslagen geworden. Eveneens zou de blokkade van de Dardanellen nutteloos zijn om de Porte in verlegenheid te brengen. De vaart op den Middellandsche Zee en de gemeenschap over zee met Egypte zijn niet, gelijk men waant, noodig om Konstantinopel van voedsel te voorzien. Deze bezetting van de Vorstendommen en de blokkade van de Dardanellen, gelijk in de Rota van Monsieur de Roth wordt voorgesteld, zouden niets te weeg brengen dan algeineene onrust en wantrouwen in Europa en die gevolgen in het Turksche gebied, welke nu vollediger be sproken zullen worden. Ik kom nu tot de beschouwing van het voorstel, door graaf Resselrode gedaan, te weten: Dat het Russische leger niet alleen, in naam der drie Mogendheden, de Donau-Yorstendommen zal bezetten, maar zijn marsch en operaties zal voortzetten op den rechteroever van die rivier dat deze operatie zal vergezeld gaan van een aanval door de vereenigde vloot op de Dardanellen, gepaard aan een aanval door de Russische vloot uit de Zwarte zeeen dat deze vloten onder de muren van het serail de vredes voorwaarden zullen opleggen. Dit zijn voorzeker werkelijk krachtdadige krijgsver richtingen en het is duidelijk, dat de door den Fransehen gezant voorgestelde daartoe leiden moesten en geleid heb-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 90