ben. Maar geen man met gezonde zinnen zal gelooven, dat de vereenigde Mogendheden met zulk een handeling iets minder op het oog hebben dan het omverwerpen van de Ottomanische heerschappij in Europa, waarvan de hand having erkend wordt het doel van sommigen, eu bestaan baar met hot belang van allen te zijn. Het is onmooglijk, dat drie zulke Mogendheden als Engeland, Frankrijk en Rusland oorlog voeren tegen een mogendheid als de Porte. zonder ze tot in haar grondvesten te schokken. Maar als die oorlog gevoerd wordt met het verklaarde doel om het geschil omtrent den opstand in Griekenland te regelenen de operaties van een aard en omvang zijn om tot ontbin- diug van de Turksche regeering te leiden, is het duide lijk dat elk- volk, onderworpen aan de Turksche heerschap pij langs de grens van het Oostenrijksche gebied tot op stand zal overslaan. Het vergieten van menschelijk bloed, dat volgens een der bedoelingen van het traktaat van 6 Juli voorkomen moest worden, en het kwaad van allerlei aarddat het gevolg moet zijn van de voortzetting van den staat van zaken, die ondersteld wordt in Griekenland te heerschen (waarvoor eveneensvolgens een andere be doeling van het traktaat, een geneesmiddel moest gevonden worden), zouden algemeen worden in het geheele grond gebied der Porte; en voor deze kwalen zoude er geen ander geneesmiddel zjjn dan de tusschenkomst van de verbondene Mogendheden met haar legers en vloten. De aanwending van dit middel rust op de onderstelling dat het in zulk een staat van zaken voor de vereenigde Mogendheden mooglijk zou zijn, de heerschappij der Porte ia Europa te handhaven. Dit is niet waarschijnlijk. De meest waarschijnlijke uitkomst zoude zijn, dat zij, iu strijd met haar nu uit gedrukte zienswijzen, bedoelingen en belangen, in de noodzaaklijkhoid zouden verkeeren, het Ottomanische gou-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 91