86 vernement in Europa te vernietigen. Hetzij de vereerdgde Mogendheden besluiten, het gouvernement dor Porte in Europa in het aanzijn te laten ten einde de opstanden door haar eigen leger te onderdrukken, of het gouverne ment der Porte te vernietigen en over haar grondgebied te beschikken door eene andere dynastie te Konstantinöpel te vestigen of dat grondgebied te verdeden het is dui delijk, dat deze maatregelen een algemeene wapening in Europa moeten veroorzaken, zoo men ook al kan hopen, dat zulke gebeurtenissen geen reden zouden zijn voor een algemeenen oorlog. Het kan zeker niet wijs zijn maatregelen te nemen, die de vereenigde Mogendheden in de noodzakelijkheid moeten plaatsen, een keus te doen tussehen zulke uiter ste moeilijkheden." ivg.) Wellington. Lord Ellenborough bezigde nog sterker taalThe object of Russia was to commit this country against the Porte at the moment when she made war. De scherpzinnige oude Whig Sir Robert Adair, die in zijn jeugd beschul digd was geworden van Fox' zendeling aan het hof van Katharina II te zijn, schreef in 1828 aan Wellington: „Wij moeten voorbereid zijn op nieuwe aanspraken van de Russische Regeering, zelfs al werden de Vorstendom men aan haar afgestaan. Een dezer aanspraken er kun nen nog andere verborgen zijn, maar van deze ééne kun nen wij zeker zijn is het verkrijgen van militairen door tocht te allen tijde naar Konstantinopel. Rusland zal de wapenen niet noderleggen, zoolang het niet voor zijn oorlogsschepen uitdrukkelijk vrije vaart van en naar de Zwarte zee en den Griekschen Archipel verworven heeft. Als het in bezit van de Turksche hoofdstad komt, zal het die niet ontruimen zonder er een gouvernement te vestigen, dat rechtstreeks van St. Petersburg afhangt.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 92