87 Deze ontwerpen zijn niet langer de droomender eeuw van Peter en Katharina II. liet zijn plannen, gerijpt onder de leiding van sommige der bekwaamste staatslieden in Europa, en waarvan wij ons moeten voorbereiden de volvoering beproefd te zien, lioe wij het ook met Rusland aanleggen." Rusland bereikte in 1829 zijn doel niet, want zijn overwinning stond bijna gelijk met een nederlaag, gelijk wjj straks zullen zien. Het vernieuwde zijn poging in 1853, door de uitsluitende bescherming van de Christen-onderdanen der Porteeneen stoffelijken waarborg te eischenmaar met nog rampspoedi ger afloop voor zich zelf. Het heeft nu (Maart 1877) zich zelf bijna gebracht op het punt een nieuwe poging te wagen, aangemoedigd door den toestand van Turkije, de verdeeldheid van Europa, de toe juiching van zijn aanhangers in Engeland en de opwinding door zijn leger en zijn geestelijkheid in zijn eigen land. Wjj zeggen bijnawant noch de Tsaar, noch zijn Ministers zijn blind voor het gewicht en de moeilijkheid van de onderneming. Wij hellen over tot het geloof, dat de Keizer gaarne een botsing zou vermijdendie het eind eener vredelievende en roemrijke regeering kan verduis teren door bloedbaden en onuitspreeklijk lijdenzoo het drijven van de natie hem niet te sterk was. Want deze botsing is niet minder gevaarlijk voor Rusland dan voor Turkije, en zoo zijn handelingen meer bestuurd werden door gezonde staatkunde dan door heerschzucht en harts tocht, zou Rusland elk middel aangrijpen om ze te ontgaan. Beschouwen wij nu het militaire gedeelte van de vraag, dat gewichtig blijftonverschillig of er al dan niet oorlog zal zijn; want het is voornamelijk op militaire gronden en door militaire middelen, dat de vrede bewaard kan worden.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 93