uitgegeven voor de vloot en het leger, en voor het beste oorlogstuig. Zoo deze feiten nauwkeurig zijn, gelijk wij gelooven, kan gezegd worden, dat Turkije nooit zoo goed voor bereid was om een inval te weerstaan als in dezen oogenblik. Aan den anderen kant mag er aan getwijfeld wor den, of de militaire voortreffelijkheid van Rusland even hoog staat als in 1828. Het had toen het prestige, verkregen door de groote oorlogen van 1812, 1813 en 1814. Maar in de laatste zestig jaren heeft Rusland nooit met schitterend gevolg een buitenlandschen oorlog gevoerd, behalve tegen de Perzen. Het had twee jaren noodig om den Balkan over te trekken; het had eveneens twee jaren noodig om den Poolschen opstand te onder drukken; het had twintig jaren noodig om de Circassiërs te verslaan; in 1854 werd het geslagen, eerst door de Turken bij Oltenitza en Silistria, daarna door de Bond- genooten aan de Alma, te Inkermann en in Sebastopol. In 1828 stond zijn krediet op de geldmarkt hoog; in 1876 is zijn krediet in Europa geheel verloren; het is bezwaard met een schuld van meer dan drie duizend vijfhonderd millioen gulden, waarvan de rente aan den vreemdeling moet worden betaald in goud, op straffe van bankbreuk en schande. Bovenal, in 1828 plaatsten zijn vloten het op éénen rang met de groote zeemogendheden, en gaven zij liet een onbeperkte heerschappij over de Zwarte zee en den Levant. Zijn meerderheid ter zee is nu ge heel verdwenen. Ongetwijfeld zijn de hulpbronnen van Rusland in manschappen ontzettend rijk, het telt zijn legioenen bij myriaden, zelfs vóórdat de nieuwe wet op de algemeene conscriptie in volle werking is gekomen, maar het stelsel voor de reorganisatie van Rusland werd eerst aangenomen in 1873; het is nog in een staat van

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 98