93 overgang, en er is reden om te gelooven, dat zijn maga zijnen en tuighuizen slecht gevuld zijn voor een grooten strijd. Wijlen Lord Clarendon placht te zeggen, dat niets in Rusland werkelijk georganiseerd was behalve de omkooping, en het heeft nooit een leger in het veld ge bracht zonder een buitengewone gebrekkigheid in zijn administratieve regelingen te vertoonen. Zijn troepen zijn verspreid over een ontzettend groote oppervlakte; het heeft Finland en de hoofdstad te be waken, het heeft de Kaukasische wingewesten te bezetten, het heeft Polen te bedwingen, het heeft Oostenrijk in het oog te houden, het heeft 30,000 man in Midden- Azië en het zal vermoedelijk een aanzienlijke iuspanning kosten 120,000 man aan den Donau te brengen, wat de kleinste macht is, waarmede een inval en een bezetting kunnen worden gewaagd. Het is niet door het getal troepen, maar door de kracht, die zij kunnen uitoefenen, dat de overwinning wordt behaald, en het getal te velde te brengen soldaten hangt af van de middelen om hen te voeden. Al de militaire schrijversdie dit onderwerp hebben behandeld, beweren eenstemmig, dat, daar de Donau- provinciënvooral die op den rechteroeverniet in staat zijn groote menschenmassa's te onderhouden, de beheer- sching van de zee en van de kust volstrekt onontbeerlijk is voor het vervoer van levensmiddelen. Daarop wordt klemmend gewicht gelegd door Yon Moltkeen na hem te hebben genoemd, behoeven wij geen ander gezag aan te halen. Er is reden om te gelooven, dat deze hulpbron den Russen ten eenemale zou ontbreken, en dat hun wederpartij der de Zwarte zee tegen hen zou behouden. Er is inderdaad één bestanddeel in het vraagstukdat noodlottig voor Turkije zou kunnen worden, en waarop de Russen misschien hopenzij verwachten ondersteund

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 99