139 oogenblik een tweemaal zoo groot leger heeft als in den oorlog van 1870. Nu Frankrijk's leger georganiseerd is, volgens het model van Duitschland zelf, zou geen Yon Moltke een stouten marseli naar Parijs wagen, als dien, waarmede hij in 1870 de wereld verbaasde. Voor het evenwicht van Europa is de wederopkomst van Frankrijk een heuglijk feit, doch kleine landen, als Zwitserland, België en Nederland, mogen niettemin uit het artikel in Blackwoodwel eene gevolgtrekking maken, welke hen tot inspanning moet drijven. Zoo Duitschland en Frankrijk in het vervolg ooit met elkaar slaags worden, is het zoo goed als zeker, dat dit geschieden zal in Bel gië. Op kleine volken, die niet medegesleept willen wor den in een oorlog, rust dus de plicht, hun leger en weerbaarheid in zulk een staat te brengen, dat zij hunne onzijdigheid kunnen waarborgen. Wanneer een neutrale staat een leger heeft, waarvan het bekend is, dat het voortreffelijk in orde is, al is het ook niet groot, en dat het spoedig op de grenzen kan saamgetrokken worden, dan worden die grenzen niet licht overgetrokken, daar de mogendheid, die dit doet, een leger te overwinnen heeft, eer het zijn eigenlijken vijand kan aanvallen. Proeven met dynamiet. Door de weigering van de spoorweg-maatschappijen om dynamiet over te voeren, zagen zich zoowel de fabrikanten als de gebruikers benadeeld daar het verbruik verminderde en daarenboven de kosten door de hoogere transportprijzen stegen. De „British dynamite company" noodigde daarom de directeuren van verschillende spoorwegen uiteenige proeven met dyna miet bij te wonen. Eerst werd den bezoekers de wijze van voortbrenging en van verpakking verklaard. Bij deze laatste wordt

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 145