271 Een kogelproef-spoorwegwagen. Over een „verblijden den" vooruitgang, die het reizen op Cuba kenschetst, schrijft de Noord-Amerikaansche Bailroad Gazette: De Spaansche Regeering heeft bij een Noord-Araeri- ansche maatschappij zoogenaamde kogelproef-wagens doen vervaardigen. Deze wagens zijn 9,5 meter lang en 2,4 m. hoog, en van alle gemakken voorzien die een spoor wagen der eerste klasse gewoonlijk aanbiedt, van welken hij zich uit- noch inwendig onderscheidt. Het onderste deel der zijwanden van den wagen tot de vensters is van 10 millimeters dikke ijzeren platen voorzien, het bovenste deel van 5 m. m. dikke stalen platen. De vensters kunnen met stalen schuiven gesloten worden. Het gewicht van een kogelproef-wagen bedraagt 3250 kilogramen. Hij doet denken aan een vroegere soort kogelproef-spoorwa- gens, waarvan men zich, in den burgeroorlog, voor militaire doeleinden met gunstig gevolg bediend moet hebben. Men voorzag gewone platte wagens van tamelijk hooge borden of wanden en bekleedde deze behoorlijk met ketelplaten, waarin de noodige schietgaten waren aangebracht. Deze vervoerbare pantsertoren werd dan gewapend met een klein bronzen kanon. De geneeskundige dienst bij liet Russische leger. De verslaggever van een dagblad schrijft (4 Juni) uit Braïla De Russen hebben een gezondheidsdienstdie volmaakt georganiseerd is. Zoodra de soldaat gekwetst iswordt hij van het slagveld opgenomen en naai' een ambulance of een hospitaal gebracht, waar hij een voorwerp is van de uitstekendste zorg. De artsen zijn buitengewoon sterk in getal. Bovendien zijn zij niet ruw, maar zacht,

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 277