803 hebben groote voorrechten. Zij kunnen na zes maanden, zonder examen, porte-épée-vaandrig worden en dan, des- verkiezende zonder eene militaire school te hebben be zocht, dadelijk het officiersexamen afleggen. Landweer-officieren kunnen evenzoo, als zij bij het leger wenschen over te gaan, zonder vooraf eene Kriegs-Schule te hebben bezocht, het officiersexamen afleggen. De laud- weerofficieren zijn meest allen éénjarige vrijwilligers (dat wil zeggendienstplichtigendie, omdat zij het onderwijs bijgewoond hebben aan een Gymnasium, Real-Schulè of Höhere Bürger-Schulein plaats van drie jaren slechts één jaar bij het leger hebben behoeven te dienen. De grondgedachte van het Pruisische stelsel van militair onderwijs voor de aspirant-officiereu komt overeen met die van de Wet van 17 Juli 1869, houdende organisatie van de Koninklijke Militaire Akademie op den thans weer verlaten voet. Eerst de geheele maatschappelijke opleiding voltooien en daarop de militaire entenwelke laatste praktisch bij de korpsen en wetenschappelijk bij de Kriegs- Schulen plaats heeft. Maar wat voor Pruisen goed is is het daarom nog niet voor Nederland. En waarom de Militaire Akademie te Breda zulke slechte resultaten afwierp, is genoeg bekend. Voor de latere ontwikkeling der Pruisische officieren is eene algemeene applicatieschool of Kriegs-Akademie te Berlijn, die tevens - indirekt stafschool iswant uit de officieren, die aan de applicatieschool zijn geweest, worden diegenen gekozen, waaruit A on Moltlce weder zijne stafofficieren kiest. De organisatie van de Engelsche marinetroepen. De Engelsche vloot heeft, even als de Fransche, hare marine-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 309