87 Deze en andere verliezen, die een krachtig bestuur had kunnen voor komen, maakte t den hertog van Parma gemakkelijk om zijne over winningen in Opper-Gelder voort te zetten. Ook Huis ging op 26 Juli verloren; op 2 Augustus volgde Meurs (1). Gedurende het beleg van Nuis had de graaf van Leicester aan den gouverneur van Vlissingen, sir Philip Sidney, opgedragen een inval te doen in Vlaanderen, ten einde wellicht Parma te noodzaken het beleg op te breken. In Staats-Vlaanderen zette Prins Maurits de eerste schrede op zijn later zoo schitterende krijgskundige loopbaan. In den nacht toch van 16 Juli 1586 verrastte hij de stad Axel en versterkte deze vesting zoodanig, dat alle pogingen tot herneming mislukten (2). Middelerwijl had de graaf van Leicester residentie gekozen te Utrecht (30 Maart 15S6)sinds de hoofdzetel zijner partijwaar hij al spoedig dooi zijn trotsche en geveinsde handelingen, inmenging in burgerlijke en kerkelijke twisten, groot misnoegen bij de Staten-Generaal bijzon- deilijk bij de Staten van Holland en Zeeland zoude verwekken (3). Charles de Trello, een Zuid-Nederlandsch edelman, die sinds het begin van den opstand zich in meerdere militaire en burgerlijke betrekkingen zeei verdienstelijk had gemaakt, werd bekleed met het schout-amt en vervolgde een ieder, die zich tegen Leicester's meening trachtte te verzetten (4). Beide partijen stonden vinnig tegenover elkander. De graaf wist zich niet boven de partijen te verheffen, maar nam partij voor de landpro vinciën tegenover Holland, alwaar Johan van Oldenbarnevelt de ziel der regeering vormde. Terwijl de stadhouder, graaf Adolf van Nieuwenaar en Meurs, zich te velde bevond, werd Guillaume de Preit, gezegd Bahchon, tijdelijk tot zijn plaatsvervanger benoemd (5). Het was de bedoeling van den graaf van Leicester om binnen of nabij LTtiecht een veldleger op te richten, waartoe 2000 ruiters zouden worden aangeworven. Holland, Zeeland, Utrecht en Friesland hechtten daaraan hun goedkeuring en verschaften de vereischte gelden, ongeveer 30000 (6). Zooals 't zal blijken, kwam de werving pas in het najaar van 1586 ten uitvoer en werden de gelden voor andere doeleinden ge bezigd. (1) Frederik Herman Clout, die gouverneur van Nuis was gebleven na de inneming door graaf Adolf van Nieuwenaar en Meurs in bet vorige jaar, werd met den kapitein Lambert ten Herenhaeff op last van Parma opgehangen. (2) Het plan tot versterking van Axel, onderteekend door Prins Maurits, moet nog bestaan (Collot d'Escury Hollands RoemDeel VIStuk IBlz. 46). (3) De burgerhoplieden wilden zelfs de souvereiniteit van Utrecht opdragen aan de koningin van Engeland. (4) Zie Aanteekening N". 96. (5) Comm. R. v. St. 26 Augustus 1886. (6) Res. S. G. 20 Juni 1586. Zie voorts Aanteekening N°. 97.

NIMH | 1911 | | pagina 101