125 In afwachting hiervan bleven de drie verbonden gewestenHolland Zeeland en Utrecht, bedacht op handhaving hunner zoo duur gekochte vrijheid en namen 2000 man10 compagnieënin hun bijzonderen dienst (1). De traktementen per maand beliepen: voor den hopman luitenant „15 vendrig „12 4 sergeanten „24 4 korporaals 16 16 landpassaten „12 2 trommelslagers 6 183 gemeene soldaten „366 Somma 476 dus voor 10 vendelen, elk van 200 hoofden, 4760. Een kolonel over het geheel werd niet noodig geacht. Tevens waren reeds in vele steden stadssoldaten aangenomenwaarvan het derde deel ook buiten de stad dienst kon doen. Beide maatregelen, de extra 10 compagnieën en de stadssoldaten, vol deden niet aan de verwachting. De hoofdoorzaak was de slechte beta ling, het gevolg slechte discipline, waartegen streng werd opgetreden. In het voorjaar van 1585 weigerden drie kapiteins om de bevelen van den Raad van State op te volgen. De Res. H. van 8 Februari ver meldt daaromtrent „Is geordonneert te schrijven aen de capiteijnen Gerard Vos jhr. Ael- „bkecht van Egmond ende Adriaen Hendricksz van Waelwijck, dat „sijluijden, overmidts den nood van den Lande, het bevel ende schrijvens „van den Rade van State, sonder eenighe excuse obedieren, ende volgende „dien hen met hare compagnien getrouwelijck te laten gebruijcken tot „dienste van den Lande f sonder daer van eenighsints in ghebreecke „te blijven, op poene van cassatie, ten eijnde sijluijden hen daer na „mogen reguleren, tot conservatie van de Veluwe, en wederstant des „vijandts". (1) Res. H. 12 Augustus 1584. Zeeland en Utrecht namen elk 2 compagnieën in hun dienst; de 6 overigen, op Holland, waren van jhr. Aelbrecht van Egmond (aangeworven in Delfland en Haag-ambacht), Pieter Foppesz (Amsterdam en Noorderkwartier), Dirk Duyvel (Amsterdam en Gooiland), Cornelis Staesz (Kennemerland en Waterland), jhr. Allert van Lienen (Zuid- Holland) en Cornelis van AChtiioven (Rijnland). De aangehaalde resolutie bevat mede de com missie en instructie voor de kapiteins. De compagnie van jhr. Aelbrecht van Egmond kwam in garnizoen te Heusden, die van Cornelis van Aciithoven te Grave (Res. H. 11 September 1584). Door verwisseling van vele kapiteins komen in den tekst gedeeltelijk andere namen voor dan de hier genoemden.

NIMH | 1911 | | pagina 139