149 terwijl zijn eigen 100 ruiters ontslag kregen (Res. H. 4 en 5 Novem ber 1579). AANTEEKENING N°. 22 (bladz. 41). Gilles de Berlaymont heer van Hièrgeswas stadhouder des konings in Gelderland, Overijssel en, sinds de gevangenneming van den graaf van Bossu op de Zuiderzee, ook van Utrecht. Hij had zich na lang durige onderhandelingen voor de Staten-Generaal verklaardmaar ging weldra over naar don Juan van Oostenrijk. De Staten-Generaal bepaalden zich tot aanbeveling van eenige heeren bij de Staten van Gelderland, o. a. Johan van Efferen, heer van Stolberg, dien zij in hunne resolutie van 21 November 1576 den naam gaven van Jehan van Heffene heer van Stalsburch. De heer van Stolberg, tot dusverre luitenant van Peter Bloem, kreeg bij Res. S. G. 1 September 1577 commissie voor 800 paarden met een aanritsgeld van 5 daalders 710 per paard. In 1592 kwam hij met een regi ment infanterie in tijdelijken dienst van de Noordelijke provinciën. Peter Blom (of Bloem) van Daelhem ontving bij Res. S. G. 26 November 1576 commissie voor 400 paarden en 7 vendelen te voet. De vendelen werden ingevolge Res. S. G. 6 Februari 1577 gelicentieerd en de paarden ter beschikking gesteld van den heer van Hièrges om dienst te doen in het Over-Maasche en betaald te worden in plaats van de 400 paarden van Nicolas Huyn commandeur van Bernessem. AANTEEKENING N°. 23 (bladz. 41). Res. S. G. 5 November 1576. „Que l'on tiendra en service les 33 „enseignes de Bas-Allemans estans en Gueldres, Yuytrecht et la entour „en garnisons et les payera l'on de deux moys l'ung en argent et l'aultre „en draps, et l'on les procurera leurs prets de moys a aultre et le vieux „deu l'on l'assurera avecq le temps". „Et (Res. S. G. 7 November en „15 December 1576) que l'on promettera plustost a chascun capitain „ungne chaisne d'or de cent escuz pour induire les soldatz a ses contenter „comme dessus". Bij Res. S. G. van 2 October 1576 was de heer van Tamberghe be noemd tot chef der Neder-Duitschers van den graaf van Bossu te Utrecht. De burgerij van Utrecht noodzaakte dit garnizoen om op 10 Januari 1577 de stad te ontruimenhield Tamberghe en andere hoofdlieden ge vangen. In 1578 trok Tamberghe met hier te lande geworven troepen naar Marokko, ter ondersteuning van den Portugeeschen koning Se- bastiaan; hij overleed aldaar in Augustus van hetzelfde jaar. Te Groningen lag een gedeelte van het regiment Neder-Duitschers van Caspar de Robles, heer van Billy, stadhouder des konings van Gro-

NIMH | 1911 | | pagina 163