150 ningen en Friesland (te voren regiment van Jean de Ligne, graaf van Aremberg). De heer van Billy werd in November 1576 door zijne sol daten onder Franqois Martiny Stella gevangen genomen, die zich voor de Staten-Generaal verklaarden (Res. S. G. 24 November 1576). Bij Res. S. G. 15 December 1576 kwamen de compagnieën te Gro ningen onder het regiment van den graaf van Bossu. Bij Res. S. G. 24 April en 17 Mei 1577 werden de drie regimenten van de graven van Bossu en Megen en den baron Hièrges gelicentieerd. Evenwel wordt het regiment van graaf van Bossu nog in vele vol gende resolutiën der Staten-Generaal genoemd, o. a. in die van 11 No vember 1577, waarbij 720 worden toegestaan voor het vervaardigen van 18 vaandels tegen 40 per stuk, welk bedrag nog eeuwen voor de infanterie-vaandels gehandhaafd bleef. AANTEEKENING N°. 24 (bladz. 41). Toen de Staten-Generaal over een voldoend aantal troepen begonnen te beschikken, wilden zij zich zoo spoedig mogelijk ontdoen van het secours van den Peins van Oeanje deels omdat zij er weinig gezag over uitoefenden en ook de steden van assurantie wenschten te lossen, vooral ten genoegen van vele Zuid-Nederlandsche edelen, wier ijverzucht tegenover den Prins een bedenkelijk karakter begon aan te nemen. Ook andere troepen wenschten de Staten af te danken bien entendu, que avant tout seront licentiez et payes les gens du Prince „b'Orainge" (Res. S. G. 5 en 17 Mei 1577). Elk vendel zou tot hoog stens 150 hoofden betaald wordendus niet al wat boven dit aantal aanwezig mocht zijn (Res. S. G. 8 Mei 1577). Res. S. G. 18 Mei - zoo mede de Res. H 22 Mei 1577 handelt over betaling en vertrek naar Holland van het regiment van den heer van Noyelles; die van 23 Mei over het vertrek naar Zeeland van het regiment van den heer VAN DEN Tympel, die van 14 Juni over de afbetaling van het regiment van Barthold Entens en de 3 compagnieën Franschen. Den 14en Mei 1577 werd Nieuwpoort teruggegeven. AANTEEKENING N°. 25 (bladz. 43). Bij dezelfde resolutie werd Champaigny lid van den oorlogsraad. De Res. S. G. 5 Februari 1577 vermeldt: „résolu suyvant l'advis piecha j;(= il y a longtemps) prinsque de donner a Monsieur Champaignie ie „régiment du sieur de Billy". De heer van Billy was namelijk, als de meeste stadhouders, chef van meer dan een regiment. Het regiment waarvan Champ aigny kolonel was geworden op 5 No vember 1576 was dus middelerwijl ontslagen of opgelost.

NIMH | 1911 | | pagina 164