152 lingen deelnamen. De bemiddeling van den Peins van Oranje moest tot herstel der orde worden ingeroepen. Het gevolg was dat een groot deel gecasseerd werd; de rest bleef in dienst onder den ritmeester Chbistoffel Helfrich (Ees. S. Gr. 19 Juni, 9 Juli, 2, 12 en 18 Augus tus 1578). De bevelhebber der Hollandsche schepen op de Zuiderzee was Cornelis Dirksz, burgemeester van Monnikendam; hij werd bij Ees. H. van 2 April 1579 benoemd tot vice-admiraal van Holland, onder den admiraal Jhr. Johan van Duivenvoorde en Woude, heer van Warmond. AANTEEKENING N°. 29 (bladz. 46). Het regiment van den kolonel d'ALLENES schijnt, althans in volgende jaren, geheel of gedeeltelijk te zijn samengesteld uit compagnieën Fran- schen en werd in 1584 afgedankt of opgelost. Zoo vermeldt de Ees. E. v. St. 21 Juni 1585: „sur la requeste „du capitaine La Eochelle, Lieutenant de la compaignie colonnelle de „Sr Dalain requerant passeport pour se retirer en lieu ou il puisse faire „service et ce pour les raisons en ladite requeste deduictes. Son Exc. „et ceulx du conseil d'estat entendent que la compaignie de Monsr Dalain „remerciee per les Estatz de Brabant se laissera reduire ou remectre „soubz quel que aultre compaignie franchoise et sera le suppliant tenu „aux gaiges de capitaine lieutenant appoincté". Op verschillende tijden waren commissiën verleend tot het in dienst stellen van compagnieën Franschen, als aan den heer van Pretagies voor 200 man (Ees. S. G. 28 Januari 1580), aan Antoine Trion voor 150 man (Ees. S. G. 25 Augustus 1584), enz. De kolonel d'Alennes wenschte een geheel regiment Franschen van 1500 man, verdeeld in 10 compagnieën, in dienst der Staten te brengen, mits hem content'ement werd gegeven van zijn achterstallig trakte ment - waarvoor de Staten van Brabant hadden moeten zorgen (Ees. S. G. 27 Augustus en 2 September 1584). De koning van Frankrijk verleende evenwel geen vergunning tot het lichten van bedoeld regiment (Ees. E. v. St. 17 December 1584). AANTEEKENING N°. 80 (bladz. 46). Ingevolge Ees. S. G. 1 Augustus 1577 zou een regiment voetknech ten van den Prins van Oranje worden aangenomen „que le diet „seigneur pourra choisir et prendre des meilleurs des siens". Dit regiment komt voor, ter sterkte van 10 compagnieën, op de staten

NIMH | 1911 | | pagina 166