170 alle commissiën enz. door de Staten-Generaal namens de Generaliteit worden uitgegeven (Ees. S. G. 7 Juni 1581). De Res. S. G. 14 Juni 1581 verklaarde de koning van Spanje vervallen van de heerschappij over de Nederlanden. Bij Res. S. G. 21 Juni 1581 werd de Prins van Oranje als kapitein- generaal gemachtigd om alle commissiën voor kapiteins en anderen te verleenen, onder voorwaarde dat zulks geschiedde „naer voorgaende „resolutie van de Staten-Generaal" of als zijnde „daertoe expresselijk „geautoriseert van de generaliteitswege". Het plakkaat van de Staten-Generaal van 26 Juli 1581 „bij den welcken, „midts de redenen in 't lange in 't selve begrepen, men verklaert den „Coningh van Spaegniën vervallen van de Overheijt ende Heerschappije „van dese voorsz. Nederlanden, ende verbiedt sijnen Naem ende zegels „in deselve Landen meer te ghebruycken" vindt men in G. P. B. Deel I bladz. 26. In Holland werd als zegel en wapen ingevoerdde Leeuw in den Hollandschen Tuin, met een zwaard in den rechterklauw als tol- teeken: twee gekruiste ankers met den „Hoet des vrijdoms" daarboven (Res. H. 20 en 25 Juli, 18 en 26 Augustus 1581). AANTEEKENING N°. 58 (bladz. 61). Bedoelde staat komt voor in de werken van het Utrechtsche Historisch Genootschap, nieuwe Serie. N°. 60. Zoomede komt daarin voor onder staande opgave van het leger van den hertog (de namen zoo volledig mogelijk opgegeven, doch eenigszins anders gerangschikt). L'armée du Due d'anjou, Juin 1581. Lieutenant-généralmarquis d'Elboeuf. Maréschal de Cossé, chef du conseil. Maréschal de camp, Guillaume de Hautemer, Seigneur de Fervacques qui menera l'avant-garde. Grand maistre de l'artelerie, Roche de Sorbies, Seigneur des Pruneaulx 4 coullevrines et 16 pièces montées sur roues, chascunes ayant trois bouchesmises sur une affusttirans la balie grosse comme une orange, équipage de guerre nouvellement inventée. I régiment d'infanterieJean de Monluc Seigneur Guardes de Son Altèze de Bala8'ny- compaigme d arquebusieres a cheval Thurris. Item Senye,

NIMH | 1911 | | pagina 184