Bourgondiërs getrouwtrachtte Kabel ze tot één rijk te vereenigen. Om dien reden had hij reeds in 1530 zijn zuster, koningin Mabia van Hon garije benoemd tot landvoogdes met oppergezag over alle toen aan hem behoorende Nederlandsche gewestenen stelde tot hare hulp drie raden in. De Baad van State, waarin de stadhouders der gewesten, de ridders van het Gulden Ylies en de bisschoppen zitting hadden, raadpleegden over oorlog en vrede, de buitenlandsche aangelegenheden en de benoe ming van ambtenaren; de Geheime Baad bezorgde de wetgeving en de rechtspleging; de Baad van Financiën beheerde de geldmiddelen en de vorstelijke domeinen. Yoorts zocht de Keizer toenadering der gewesten te bevorderen door herhaaldelijke bijeenroeping der Staten-Generaalafgevaardigden uit de Staten der verschillende provinciën. Hij liet aan elk gewest de daaraan toekomende vrijheden en rechten, maar dulde geen inbreuk op zijn eigen gezag. Tot bevordering van de éénheid bewerkte hij in 1548 op den rijksdag te Augsburg, dat de Nederlanden verklaard werden uit te maken de „Bourgondische Kreitz". De beheerscher dezer landen zou stem hebben op den rijksdag; de „Kreitz" droeg in de rijkslasten een aandeel gelijk aan dat van twee keurvorsten en stond onder bescherming van het Duitsche rijk, dat verplicht was in geval van oorlog de Nederlanden te helpen. Overigens waren de gewesten onafhankelijk van Duitschland en alleen gehoorzaamheid aan Kabel V verschuldigd. Het volgende jaar regelde Kabel de erfopvolging in de gewesten naar de pragmatieke sanctie en deed zijn eenigen zoon Filips in de voor naamste steden als zijn opvolger huldigen. Vruchteloos had de Keizer getracht om de hervorming te onder drukken. Eerst strenge verordeningen, daarna invoering der roomsche inquisitie, vervolgens de bloedplakkaten maakten duizenden slachtoffers en martelaren, maar bleken onvermogend te zijn om de aanhangers van Lutheb en Zwingli uit te roeien. Op 25 October 1555 stond Kabel Y te Brussel met groote plechtig heid de regeering over de Nederlanden af aan zijn 28-jarigen zoon Filips. Den volgenden dag werd Filips als Heer dier gewesten gehuldigd. Filips was op 16-jarigen leeftijd gehuwd met de eveneens 16-jarige Mabia van Portugal. Twee jaren later overleed zijkort na de geboorte van don Cablos. Hij hertrouwde op 25 Juli 1554 te Londen met Mabia Tudob, koningin van Engeland (15531558) „the bloody Mary", dochter van Hendbik VIII (15091547) en Kathabina van Arragon, een oud-tante van keizer Kabel Y, die in 1553 bij den dood van haar broeder Edwaed YI (15471553) den troon van Engeland had aanvaard. De huwelijksvoorwaarden behelsden o. a. dat Mabia Tudob tevens den titel zou voeren van koningin van Spanje, Filips dien van koning van Engeland, welk rijk toen nog betrekkelijk weinig gewicht in de schaal 6

NIMH | 1911 | | pagina 20