205 Zoo werd ingevolge Res. H. 1 September en 9 December 1583 jhr. Arent Schroots gecommitteerd als adelborst onder de compagnie van kolonel jhr. Arent van Duivenvoorde, op 24 ter maand. Een voorbeeld van gewezen officieren worclt aangetroffen in den tekst. Wegens allerlei oorzaken werden ook adelborsten aangesteld om dienst te doen op kasteelen enz. De Res. H. 6 Maart 1579 vermeldt „De Staten van Hollandt ende Zeelandt, aenmerckende de groote ge trouwe ende langhduyrige diensten bij jhr. Adriaen Spierinck ende „Franchois Spierinck sijn soon, dese voors. Landen tot wederstandt „ende afbreuck der vijanden sijn bewesenmidtsgaders de groote schade „die sij bij de gemene sake hebben geleden, hebben tothaer onderhoudt, „ende om van de selve verdere goede diensten te mogen trecken, belast „ende geordonneert dat den voorn. Spierinck met sijn soon op den „Huijse tot Woerden als Adelborsten continuelijck in guarnizoen ende „dienst sullen geleyt ende gehouden worden boven het getal der knechten „aldaer wesendeende dat onder 't gewoone tractement voor den „voorn. Spierinck tot 20 ter maendt, ende sijn soon tot 16, sulcx „bij hen tot noch toe is genoten(Zie voorts over beiden Res. H. 7 Juli, 24 Augustus, 19 December 1581, 6 October 1582, 20 Sep tember, 25 November, 20 December 1583 en 13 Maart 1584). De we duwe van Adriaen Spieringhs die de Staten van Holland telkens lastig viel om betaling, werd gevangen gezet en eerst ontslagen op belofte „dat de selve voortaen de Staten voornoemt niet verder en sal moeijen „nochte molesteeren uijt saecke van haer pretens achterwesen, nochte „oock op een mijl nae niet en sal mogen komen nochte haer onthouden „daer de Staten sullen wesen vergadert" (Res. H. 7 December 1584). Ingevolge Res. H. van 13 Februari werd Isaacq Coebel aangesteld tot adelborst en geappointeerde op het huijs van Woerden, op 20 ter maand. De Res. H. 9 Juni 1583 geeft te kennen: „De Staten aanmerckende „de getrouwe diensten bij Abraham Schoonevelt lieutenant geweest „zijnde van capiteijn Schenobrant (moet zijn: Schuerbrant) in „dienst van den lande zijn bewesen, ende dat denselven in den dienst „voorn, door een Musquetschoot sijn Lincker Been heeft verlorenhebben „tot onderstandt van den voorsz. suppliant, ende ten eijnde de selve „hem verder in dienst van den Lande magh laten gebruijcken na sijn „vermogen, verklaert ende geordonneert, verklaren ende ordonneren bij ,,desen, dat den voorn, suppliant in ordinaris guarnisoen als Adelborst ,'op den Huijse tot Woerden sal ghestelt ende gehouden worden, onder „tractement van 12 van XL gr., ende dat in plaets van Swijns Kop, „Adelborst aldaer, die de Staten om seeckere redenen van sijn voorn, „dienst hebben ontslagen en gedeporteert" (Zie voorts Res. H. 23 Juni en 20 September 1583).

NIMH | 1911 | | pagina 219