7 legde. Al spoedig verliet hij haar en vertrok naar de landen van „her- waarts-over." In Januari 1556 droeg Karel hem te Brussel eveneens de heerschappij op over de koninkrijken Spanje, Sicilië en Sardinië, het graafschap Bourgondië (Franche Comté) en de Spaansche bezittingen over de zee. Reeds in 1545 had hij hem beleend met het hertogdom Milaan en ter gelegenheid van zijn huwelijk het koninkrijk Napels geschonken. Na vervolgens de keizerlijke waardigheid aan zijn broeder den Roomsch- koning Ferdinand te hebben overgedragen (1)stak Karel Yvergezeld van zijne zusters Maria en Eleonora, koningin-weduwen van Hongarije en van Frankrijk, van Rammekens in Zeeland naar Laredo in Biscaye over. Het overschot zijner dagen bracht hij te St. Just in Estramadura als kloosterling in godsdienstige overpeinzingen door en overleed op 21 September 1558. Zijn ijver tegen de hervorming berokkende hem steeds toenemende ontevredenheid bij de evangelische christenen. Wel had hij door heil zame verordeningen en een verstandig bestuur de Nederlanden tot een hoogen trap van welvaart opgevoerd: landbouw, veeteelt, koophandel en fabrieken bloeiden ongemeen. Vlaanderen en Brabant waren de rijkste gewesten van Europa; Antwerpen met 200.000 inwoners vormde de wereldmarkt aan de Noordzee. De belangrijkheid van Holland nam voortdurend toe. Amsterdam, na Antwerpen de voornaamste koopstad van Nederland, bloeide vooral door den Oostzee-handeldaarop volgden Dordrecht en Rotterdam. De wapenstilstand van 'Vaucelles, welke in Februari 1556 voor vijf jaren tusschen Spanje en Frankrijk gesloten was, werd reeds in 1557 door Hendrik II verbrokenop aandrang van paus Paulus IV (15551559)een Napolitaan (2)die het koninkrijk Napels aan de Habsburgers verlangde te onttrekken, waartoe hij zich met Hendrik II verbond. Filips II verklaarde aan beiden den oorlog. Deze werd in Italië ge lukkig gevoerd door den hertog van Al va, destijds onderkoning van Napels. In Frankrijk voerde Emanuel Philibert hertog van Savoye (15531580), die in plaats van Maria van Hongarije tot alge meen landvoogd der Nederlanden (15561559) benoemd was, den oorlog aanvallend met een leger van 60000 manwaarbij een En- gelsch hulpkorps van 8000 hoofden. Dank zij den krachtigen bijstand, den moed, de trouw en den geldelijken bijstand der Nederlanders, (1) 's Keizers broeder Ferdinand was door de keurvorsten tot keizer verkozen. Reeds in 1521 had Karel V het bestuur over Oostenrijk en bijbehoorende landen aan hem opgedragen. Ferdi nand I was Duitsch keizer van 1556 tot 1564. (2) Johannes Petrus Caraffa Paulus IV kende een onbeperkt gezag toe aan de recht banken der inquisitie, waardoor hij zich ook den haat der Romeinen op den hals haalde.

NIMH | 1911 | | pagina 21