208 somwijlen de zorg daarover aantrok, als: Res. H. 22 Juli 1585. „Is „geresolveert dat de soldatendie uijt het leger geschickt worden binnen „eenige stedenomme gerefricheert te wordensoo verre de selve naeckt „ende bloot zijn, ende niet wederom onder haer vaendel, mochte in „dienst geschiet, nochte gebruijekt sullen mogen worden, ten ware de „selve alvooren sou den zijn gekleet, de selve steden elck soldaet sullen „mogen kleeden ende daeraen doen verstrecken aen elck soldaet tot „12 guldens, midts dat de steden daer van remboursement gedaen sal „worden, ende het selve de soldaten aen de eerste 8 maenden soldije „werden gekort". Uit Kes. H. 28 December 1587 blijktdat paklakenten behoeve van de soldaten, hetwelk door 'eenige steden moest geleverd worden, voor 44 stuivers de el niet te bekomen wasmaatregelen werden nu genomen om een ander soort laken te koopen van gelijke waarde en van „soo „goeden en de vasten couleure, als de patronen", desnoods tegen 1 of 2 stuivers de el meer. De Res. H. 8 April 1588 schrijft maatregelen voor om de soldaten, die zulks nog niet ontvangen hebben, te voorzien van „Accoutremen- ten" (1). Res. H. 4 Mei 1588. Gekocht te Amsterdam 80 dozijn „Neerhosen van de bequaemste couleuren" voor de soldaten. Res. H. 26 Mei 1588. Over gepleegde fraude bij de levering van „opper laeckenen" voor de soldaten. Ees. H. 3 Juni 1588. Aankoop van wit laken voor 300 accoutremen- ten vooi de soldaten, om blauw te verven en voorts „de accoutrementen „te doen maecken in alsulcken fatsoenals de voorgaende accoutrementen „zijn gemaeckt". AANTEEKENING N°. 118 (bladz. 119). De betaling der verschillende naties geschiedde niet op eenparigen voet. Zulks blijkt o. a. uit Res. H. 26 October 1574: „Sur la demande „Grenu, LadriereMarquand, nu Bois et Say, tous capitaines Walons, „que leurs compagnies soient un peu refreschiez et leurs vouloir donner „esgal tiaictement, comme Ion donne et fait aux autres compagnies „franqoiseset dautres nations, et pour estre mis en aucuns villes ou „places, ou ils se peuvent convalescer de leur travail, par long-temps „enduré et aussi pour avoir quelque payement: Est resolue. Que les „Estats d Hollande trouvans fort raisonnable tout ce que les suppliants „icy mentionnez et demandent; ordonnent a ceux de Finance de son „Exc et au Thesaurier Tafin d'y pourvoir et mettre telle ordre sur les (4) Accoutrement, in de beteekenis van kleeding voor een ruiter of soldaat. Tegenwoordig bezigt men het woord voor zotte kleeding of wonderlijken opschik.

NIMH | 1911 | | pagina 222