9 Zoodra de oorlog met Frankrijk ten einde liep, maakte Filips zich gereed om naar Spanje over te steken, ten einde daar de ketterij tegen te gaan. Ofschoon nog niet lang aan de regeering zijndemocht hij zich in Spanje tot zekere hoogte op den volksgunst beroemen; in Nederland was hij gehaat. Zeer werkzaam, maar weinig ontwikkeld, trotsch en listig, niet ridderlijk van aard, weifelend en kleingeestig, vreesachtig en moeilijk genaakbaar, kwamen zijne tirannieke denkbeelden geenszins overéén met den vrijheidszin der noordelijke gewesten, nam hij de rechten zijner onderdanen niet in aanmerking, erkende geen wil naast den zijnen als rechtmatig, streefde naar uitbreiding van de koninklijke macht en was uit overtuiging gekant tegen de hervorming, welke in Nederland groote vorderingen maakte. Alvorens te vertrekken stelde Filips orde op de regeering. Aangezien Emanuel Philibert naar Savoye was vertrokkenbenoemde hij, vooral op raad van Alva zijn onechte zuster Margaretha dochter van Karel Y en Margaretha van Geest (of van der Geinst), ten tweeden male gehuwd met Octavius Farnese hertog van Parma tot algemeen landvoogdes. Zij had tevens het bewind over Brabant en zetelde te Brussel. De Friesche rechtsgeleerde Viglius van Zuichem van Aytta was voor zitter van den Raad van State en van den Geheimen raad. De gewone leden van eerstgenoemd college waren Antonius Perenot, heer van Granveile, bisschop van Atrecht, de Prins van Oranje, de graaf van Egmond, Filips van Stavele, heer van Glaion, Karel, graaf van Berlaymont, tevens voorzitter van den Raad van Financiën; daarna ook de admiraal der Nederlandsche vloot Filips van Montmorency, graaf van Hoorne. In moeilijke omstandigheden of bij verdeeldheid moest Margaretha het gevoelen inwinnen van een Achterraad of Consulta, samengesteld uit Granvelle, Berlaymont en Viglius: ijverige royalisten en katho lieken. Tot stadhouders stelde Filips aan: over Holland, Zeeland, Utrecht en West-Friesland (in 't volgende jaar ook voor het graafschap Bourgondië) Willem Prins van Oranje; over Friesland, Overijssel, Groningen en Lingen Johan de Ligne, graaf van Aremberg; over Gelderland en Zutphen Karel de Brimeu, graaf van Megen; over Vlaanderen en Artois Lamoraal graaf van Egmond; over Rijssel, Douai en Orchies Johan de Montmorency, heer van Courières; over Doornik Floris de Montmorency, baron van Montigny; over Namen Karel baron van Berlaymont; over Henegouwen Johan de Glimes markies van Bergen (op Zoom); in Limburg, Johan graaf van Oost-Friesland; over Luxemburg de oud-Duitsche krijgsbevelhebber Pieter Ernst graaf van Mansfeld allen ridders van het Gulden Vlies,

NIMH | 1911 | | pagina 23