STRIJDKRACHTEN BUITEN HET LEGEÈ. Met de inneming van den Briel hadden de Watergeuzen den stoot tot den opstand gegeven. De verdere zelfbevrijding der steden was slechts mogelijk door de geestkracht en de volharding der burgerij van Holland en Zeelandbijgestaan door ongeregelde bendendie veelal als vrijbuiters kunnen beschouwd worden. Toen de Staten van genoemde gewesten over meer geregelde krachten konden beschikken, werden de vrijbuiters ontslagen en zou den vijand slechts weerstaan worden door burgers en soldaten (1). De hulp der strijdbare burgerij werd niet alleen geboden wegens 'svijands onmiddellijke nabijheidmaar ook door het verschil van inzichten tusschen de burgers van vele steden. Zoo traden Haarlem en Amsterdam wel toe tot de Pacificatie, maar het duurde nog een heelen tijd eer zij de Satisfactie aannamen van den Prins van Oranje; het wederzijdsche vertrouwen was nog niet tot zijn recht gekomen (2). Wat het verleenen van hulp door de burgerij betreft, bepaalden de Staten van Holland bij Res. van 3 Juli 1581 dat in sulcken ghevalle bij de Magistraten van de steden, „die naest ter plaetse van de vijanden sullen zijn gezeten, uytgeschickt „sullen worden soo veel van haerluijder Burgerije ende Schutterije, als „sijluijden gehouden sullen sijn bij de repartitie, die daer op bij S. Exc. „ghemaeckt sal wordenmidts dat die van de Schutterije ende „Burgerije des daeghs niet meer genieten sullen dan eene gemeene sol- „dije, daerop voor het eerste bij S. Exc. -(n.l. den Prins van Oranje)- „eenige van de schutterije der stede van Delf, binnen den Brielle ge- (4) Res. H. 5 October 1574. (2) Door satisfactie wordt verstaan de overeenkomst, waarbij het gezag van den Prins van Oranje als stadhouder werd erkend. Ten opzichte van Haarlem besloten de Staten van Holland, dat »tot verseeckertheijt der stede »van Haerlem, ende om alle periculen ende inconvenienten aldaer te verhoeden, bij den officier «derselver stede van de wclvertrouwste Burgers 50 Persoonen aldaer aengenomen sullen mogen worden, onder den behoorlijcken Eedttot laste van de Staten, ende dat voorts een compagnie knechten met alle beliendigheijt daer in zal geschickt worden, om alle beroerte ende oneenigheijt »te verhoeden" (Res. H. 13 November 1578). In Amsterdam werden 4 stadsvendels opgericht (zie hierna sub d).

NIMH | 1911 | | pagina 289