De Hollandsche zeegewesten onderhielden te allen tijde een levendiger! handel met het koninkrijk Portugal. In 1578 trok koning Sebastiaan met een groot leger naar Marocco om dit land te veroveren. De krijgs toerusting was voor een gedeelte in Nederland geschied (1). Koning Sebastiaan keerde niet weder uit Maroccowaar zijn leger was verslagen en verstrooid. Zijn oudoomde kardinaal Hendbiic volgde hem op in de regeering van Portugal; na diens overlijden in 1580 maakten verschillende personen aanspraak op den troon. Ook hier gold het recht van den sterkste. Portugal werd door den hertog van Alva veroverd voor koning Filips II van Spanje als zoon van eene zuster van kardinaal Hendrik (2). Een der mededingers naar den troon, Anton, of zooals hij in de Nederlandsche resolution, enz. genoemd wordt don Antonio, prior van Cratonatuurlijke zoon van Lodewijic (broeder was kardinaal Hen drik) was op 20 Juni 1580 te Santander door het volk tot koning uitgeroepen. Den 24sten Augustus 1580 werd don Antonio door Alva bij Alcantara geslagen en op de vlucht gedreven. Hij stierf in 1595 te Parijs. Zijn zoon Emanuel huwde in 1597 met Emilia, zuster van prins Maurits: zeer tegen den zin van laatstgenoemde. Zij werden de ouders van de prinsen Emanuel en Willem van Portugal, die een zekere rol gespeeld hebben in de Republiek (8). (1) Res. H. 7 Juli 1577: ïOp het verzoek van Nanne Overel Periera, Facteur van den «koning van Portugal, omme te moghen uijtvoeren 6 Mvyr-breeckers (zwaar geschut)4000 schutten «(handvuurwapenen)500 Musquettenmet Flessen ende Flesquiletten (kruitbewaarders)600 Poeders «(tonnen buskruit)eenige wagens ende andere gereetschapomme het Geschut uijt te voeren van «Antwerpen tot voorbij Vlissingen, mits betalende de geconsenteerde convoy-geldenomme daer «mede te resisteeren de invasie van den Turck, die sij segghen hem te prepareeren op Poitugael; «zijn ghecommitteert van der Myle Koninck ende Oldenbarnevelt te trecken aen S. Exc. «ende aen den Rade van State, vernomen hebbende, of de voornoemde Ammunition binnen Ant- «werpen als vooren zijn; met S. Exc. te adviseeren, wat dies aengaende gedaan sal mogen werden «reguard ghenomen op de mutuele ende dagelijckse commercie met die van Portugal In 1578 werden h. t. 1. troepen aangeworven om met koning Sebastiaan naar Portugal te gaan. Het waren meestal Neder-Duitsclierstevoren in dienst van Spanje, onder den heer van Tamberg HE. (2) De hertog van Alva overleed in 1582 te Lissabon, 74 jaar oud. Koning Filips II benoemde tot landvoogd aartshertog Albertus van Oostenrijk broeder van de aartshertogen Mathias en Ernst, later landvoogd van de Nederlanden. (3) Tot toelichting diene de geslachtslijst op de volgende bladzjjde.

NIMH | 1911 | | pagina 303