291 Don Antonio bleef gedurende zijn geheele leven moeite doen om Portugal aan Spanje te ontrukken. Dit kon alleen gelukken door Spanje op zee nadeel toe te brengenwaarin hij ondersteund werd door ko ningin Elisabeth van Engeland, koning Hendrik van Frankrijk en de Republiek. Om deze tot hulp te bewegen werd Antonio d'Escobar door don Antonio naar den Prins van Oranje en de Staten-Generaal afgevaar digd. Genoemde afgezant sloeg voor (1): 1°. „qu'il soit publié dans les ports des Pays-Bas, que toute navire „allant vers le Portugal soit obligé de porter telle quantité de „poudred'arquebuses et d'autres munitions que le Prince d'Orange „et les Etats trouveront bon, lesquelles seront payées par les soins „de don Emmanuel de Portugal (2) pour-voyeur général des forti- „fications et gens de guerre des royaumes de Portugal; 2°. „que lesdits navires soient aussi obligés a mener chacun dix bom- bardiers pour y demeurer au service desdits royaumes; 3°. „qu'il puisse faire embarquer dans les ports des Pays-Bas les „gens de guerre dont il aura besoin; 4°. „qu'on lui déclare dequel nombre de navires de guerre et de gens „on pourra l'assister; 5°. „si l'on pourra lui prêter quelque artillerie grosse ou de campagne; 6°. „que, dans le cas oü l'on ne pourrait le secourir des navires et „gens susdits, on lui permette de contracter au même effet avec „les habitants du pays". Nog vóór de Staten-Generaal aangaande deze punten in overleg traden met de Provinciale Staten, zelfs reeds vóór het indienen van zijne voor stellen op 21 Juli 1580 was Escobar met verschillende provinciën, o. a. met Holland, in verbinding getreden. Zulks blijkt uit de Res. H. 13 en 14 Juni 1580 „Nopende het versoeck van de gesanten van 't Koninghrijck Portugal „om 12000 Roers, 4000 ponden Kruijt en 2000 Rustingen, sal alle mo- „gelijcke hulp en assistentie toegeseijt worden, soo wel in de toevoeringh „van wapenen als Bootsgesellen ende anders". Over het algemeen was men don Antonio ter wille; maar hulp noch ondersteuning mochten baten om aan don Antonio vasten voet op den Portugeeschen grond te bezorgen. Slechts een enkele maal werden voor- deelen ten koste van Spanje op zee behaald (3). 19 (1) Gaciiard. Actes des Etats-Généraux. N°. 2225 behelst de geloofsbrief voor Escobar, ge- teekend door don Antonio, 10 Mei 1580 te Santarem. N°. 2280 behelst het verzoek van Escobar op 21 Juli 1580. (2) Zoon van don Antonio. (3) Na de verdrijving van don Antonio in 1580 uit Portugal hield alleen Terceira, het voor naamste der Azorische eilanden, nog drie jaren lang zijne zijde; toen werd het eiland door de Span jaarden veroverd.

NIMH | 1911 | | pagina 305