30 „Gratuiteijten ende Recompensen van eenighe dienstendie „eenige gedaen sullen mogen werden" Traktementen van de colleges tot assistentie van Zijne Excellentie Spions, bodeloonen en andere dergelijke voorvallende on kosten Totaal 104.000 Reeds sinds den aanvang van den opstand komen de Zeeuwsche ven delen in verschillende resolutiön voor als behoorende tot het Zeeuwsche regiment, hetwelk als een kolonelschap van de Staten van Zeeland was te beschouwen. In gelijken zin wordt later gesproken van het Utrecht- sche-, het Friesche-, het Geldersche-, het Overijsselsche- en het Gro- ningsche regiment. In het laatst van 1574 werden onderhandelingen geopend om tot den vrede met Spanje te geraken. Maar deze en menigvuldige andere voor namelijk door bemiddeling van den Duitschen keizer aangewende po gingen stuitten af op de eischen omtrent het punt van den godsdienst. Eerst in 1609 kon een bestand gesloten worden. Gedurende de vredesonderhandelingen besloten de Staten van Holland „brieven van bestellinge" commissiön te verleenen aan sommige bevel hebbers, ten einde vooral ten gerieve van den handel op de Zuiderzee aanslagen te doen op steden in Friesland en Overijssel (1). Tevens werd last gegeven om de bestelbrieven te antidateeren op 16 December 1574 „wesende voor dato van de aenkomste van den gesante Doctor Elbertus „Leoninus ende naer het vertreck van Sijne Princelijke Excellentie, „sulcks dat hetselve alleenlijck op den naem ende door last van de „Staten mach werden gedaen". De resolutie wordt aangehaald omdat sommigen hierin eene poging zagen van de Staten om zich te stellen boven het gezag van den Prins. O. i. is de maatregel alleen genomen om den Prins te vrijwaren voor eene eventueele beschuldiging, staande de vredesonderhandelingen com missies te hebben verleend tot buitengewone vijandelijke tochten. Hoe 't zijdeze tochten hadden weinig succesde vredesonderhande lingen nog minder. De oorlog kreeg voor Holland en Zeeland een nog meer bedenkelijk karakter dan te vorenzelfs vreesde men voor vijande lijke landingen op de Hollandsche kust (2). 2.000 8.000 1.000 (1) Res. H. 14 Januari 1575. (2) Res. H. 13 Juni 1575 tevens aangevende wat toenmaals behoorde tot den inventaris] van het geschut. Eene landing was beraamd door Gilles de Berlaymont, heer van Hierges.

NIMH | 1911 | | pagina 44