„venientes vermeld ende begreepen in de voormelde prescriptie" (1). De Staten-Generaal boden den Prins aan „pour l'assurance de sa per- „sonne une compagnie de gens a cheval pour sa garde, la suppliant „l'accepter de la part de ceux qui se sentent obligez a la conservation „d'icelle(2). Voorts werd bij resolutie dd. 16 Juni 1581 door de Staten-Generaal als garde des Prinsen aangewezen de vaan Lansiers van Guillaume de Preit, gezegd Barchon, heer van Neufmancy (of Noumancy), een der bekwaamste ruiteraanvoerders van dien tijd (3). Eenheid van gezag, het eenige middel om den Spanjaard te weerstaan, ontbrak: den aartshertog Matthias liet men slechts een schijn daarvan. Onderscheidene gewesten voldeden niet aan hunne geldelijke verplich tingen tot voortzetting van den oorlog. Even benard waren de toestand en het geldgebrek in de Zuidelijke gewesten. Meer dan ooit twijfelde men aan eigen kracht; wederom werden onderhandelingen met den hertog van Anjou aangeknoopt (4). K DE SOEVEREINITEIT VAN DEN HERTOG VAN ANJOU 1580—1584. De onderhandelingen leidden tot het aannemen van den hertog als „Prince ende Heer, tot sulcke titulen, te weten, van Hertogh, Grave, „Marck-Grave en andersints, met sulcke hoogheden en preëminentien „als de voorgaende Heeren hebben bezeten" (5). Door aan den hertog van Anjou de souvereiniteit der Nederlanden op te dragen, hoopte men de roomschgezinden van eene verzoening met Spanje af te houden. Ook de Prins van Oranje was voor een verbond met Frankrijk. Bovendien was sprake van een huwelijk tusschen den hertog en koningin Elisabeth van Engelanden vleide men zich zoo doende van Frankrijk en van Engeland hulp te ontvangen. De aanwezigheid hier te lande van den aartshertog Matthias van Oostenrijk, die slechts gezag in schijn uitoefende, werd dienovereen komstig geheel overbodig (6). De Staten-Generaal hadden in November 1580 Antwerpen verlaten en hun zetel voor goed in de noordelijke provinciën gevestigd (6)zij stelden 60 (4) Res. S. G. 14 December 1580. (2) Res. S. G. 17 December 1580. (3) Deze vaan was als garde in dienst van 28 November 1581 tot 1 September 1584. (Res. S. G. 22 April 1594, waarbij Barchon tevens genoemd wordt als luitenant-kolonel van graaf Herman van den Berg over 5 compagnieën ruiters). (4) Zie Aanteekening N". 48. (5) Zie Aanteekening N°. 49. (6) Zie Aanteekening Nu. 50. (7) Res. G. 28 November 1580,

NIMH | 1911 | | pagina 74