81 Voor het bevel dezer troepen zou een kapitein-generaal worden aange wezen (1). Tevens stelden Engeland en de Staten vast, dat de Eaad van State „consisteren sal van den Hoogh-gheboren Grave Maueitz van Nassau, „Grave van Meues, Grave Willem (Lodewijk) van Nassau, ende Grave „van Hohenlohe onder den titul: als sijnder Excellencie, hoogloffe- „lijcker memoriegecommitteerde Lieutenant-Generael elcks in respecte „van haerluyder qualiteyt ende dienste, ende voorts 1 uijt Gelderlandt, „3 uijt Hollandt (nader 4), 2 uijt Zeelandt, 1 van Utrecht, 2 uijt Vries- „landt ende 1 van Overrijssel" (2). Behalve de zending van het secours, gaf de koningin toestemming tot aanwerven van troepen in hare rijken op kosten van de Staten-Generaal zoodoende kwamen hier te lande in dienst twee categorieën Engelschen' de eene ten laste van Hare Majesteit, de andere ten laste van de Gene raliteit (3). De eerste wervingen geschiedden om te dienen bij het ontzet van Antwerpen en verder het hoofd te bieden aan den vijand. Zij kwamen ongewapend aan, de ruiters onbereden en zonder bevelhebbers. De overste sir John Noeeis werd belast met de algemeene monstering' ook van die ten laste van Hare Majesteit (4). Aangezien Antwerpen reeds voor hunne overkomst was gevallen, wisten de Staten hen vooreerst geen beteren dienst op te dragen dan om de Meijerij van den Bosch en andere streken te verwoesten. Een prachtig begin voor nieuwe soldaten! (5). Al spoedig vertoonde zich weer het spook der kwade betaling; daarop volgde desertie; de overste Noeeis maakte zich zelfs bevreesd dat vaandels van de stangen zouden gerukt worden. Toch kwam in het jaar 1585 alles nog boven verwachting te recht (6). De compagnieën van het Engelsche secours kregen eene bijzondere formatie, vastgesteld op 1 Februari 1586 (7). Omtrent de compagnieën in gewonen dienst van den lande was in Juni 1585 bepaald, dat de kapiteins hunne vendelen zouden brengen op 150 hoofden, onder bedreiging dat de compagnie, die op de naaste monstering geen 120 hoofden telde, betaald zou worden op den kleinen voet van 113 hoofden, ten bedrage van 1300 (8). 6 (1) Het tractaat over het secours is van 20 Augustus-, de aggreatie en ampliatie van 14 Sen- tember 1585. F (2) Res. H. 21, 26 en 27 Augustus 1585. (3) Onder de algemeene benaming Engelschen zijn mede de Ieren te begrijpen. Zoo was de overste Nonms in Juli gereed om met 2000 Ieren naar hier te lande over te steken (Res. R. v. St. 22 Juli 158o). (4) Zie Aanteekening N°. 87. (5) N". 88. (6) v N". 89. O) N". 90. (8) Res. R. v. St. 8 Juni 1585.

NIMH | 1911 | | pagina 95