VOORWOORD. De uitgave van het Eerste Deel van dezen arbeid geschiedde zonder voorwoord, aangezien wij vermeenden dat doel en strekking voldoende uit den inhoud zouden blijken. Enkele sedert tot ons gerichte op merkingen en vragen maken intusschen onderstaande toelichtingen ge- wenscht. Volgens de instructie voor den Directeur van het Krijgsgeschiedkundig Archief van den Generalen Staf is deze inrichting belastniet alleen met het opsporen van bronnenhet verzamelen van bouwstoffen en gegevens omtrent de nationale krijgsbedrijven ter zee en te lande, maar ook be treffende „de samenstelling van de legers en vloten in de verschillende „tijdperken of voor bepaalde oorlogen, hunne uitrusting, betaling, admi- „nistratie, verpleging, berechting, aanwerving en aanvulling, hunne „wetten, dienstvoorschriften, enz.". Het pas aangevangen onderzoek voor de zee-krijgsgeschiedenis voor- loopig buiten beschouwing latende, valt 't niet te weerleggen, dat de beoefening en de bewerking van krijgsbedrijven alleen dan met vrucht kunnen geschieden, wanneer men zich tevoren zoo volledig mogelijk op de hoogte heeft gesteld van alle bijzonderheden aangaande de per sonen en de aangelegenheden van materieelen en administrafcieven aard. Het ten jare 1861 door den Militairen Intendant le-klasse, later Hoofd-IntendantH. Hardenberg uitgegeven „Overzigt van het Neder- landsche leger" vormde tot heden de eenige handleiding op voormeld gebied. Deze arbeid vangt echter pas aan met het jaar 1713, is geenszins volledig, deels verouderd en beantwoordt zeker niet aan het doel dei- commissie van advies voor 's Rijks geschiedkundige publicatiëningesteld bij Koninklijk besluit van 26 Maart 1902, welke ook medewerking aan het Krijgsgeschiedkundig Archief verzocht (1). Ook daarom werd onder goedkeuring van het oorlogsbestuur en in verband met de plannen dei- voormelde commissie een aanvang gemaakt met bewerking van de samen- (1) Zie „Nasporingen en studiën op het gebied der Nederlandsche krijgsgeschiedenis 10de Jaarverslag (1904), bladz. 35, 11de Jaarverslag, bladz. 19 en 20, enz.

NIMH | 1913 | | pagina 11